Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hamar (kthjellim).


Hamar është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 351 km² dhe popullsi 27593 banorë[1].

Hamar
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hamar

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Hamar
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Einar Busterud (lista civica)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°49′V 11°9′L / 60.817°V 11.150°L / 60.817; 11.150 (Hamar)Koordinatat: 60°49′V 11°9′L / 60.817°V 11.150°L / 60.817; 11.150 (Hamar)
Sipërfaqja 351 km2
Popullsia 27.593 banorë 2007
Dendësia 78,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hamarenser/Hamarensar ose Hamarsing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1034
Vendndodhja
Hamar is located in Norvegjia
Hamar
Hamar
www.hamar.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Hamar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto