Hani është një bujtinë parake përbrinjë një rruge të përgjithshme, nëpër shtigje apo stacione ndalimi, po ashtu edhe nëpër qytete ku bunin shtegtarët, ku njëherit vendoseshin e grazhdoheshin edhe kafshët mbajtëse para motorizimit.[1] Pritësi ose përbujtësi i hanit quhet hanxhi.

Hani në Zenicë të Bosnjes

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Han-i" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 347. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)