Hankasalmi (Hankasalmen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Hankasalmi
Hankasalmen kunta
Komunë
Stacioni hekurudhor Hankasalmi
Stacioni hekurudhor Hankasalmi
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej5.274 [1]
Faqja zyrtarewww.hankasalmi.fi

NatyraRedakto

Janë gjithsej 97 liqene në Hankasalmi. Liqenet më të mëdhenj janë Kynsivesi-Leivonvesi, Armisvesi dhe Kuuhankavesi.[3]

GaleriaRedakto

Një pamje nga kulla për vrojtimin e zogjve e drejt pellgut Keskinen në Hankasalmi.

ReferimeRedakto

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 27 dhjetor 2015.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  3. ^ "Hankasalmi". Järviwiki. Finland's Environmental Administration. 2012. Marrë më 27 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Hankasalmi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:WWT