Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier (libri)

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier është vepra e gjashtë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
Kopertina e librit
AutorJoanne K. Rowling
Titulli origjinalHarry Potter and the Half-Blood Prince
PërkthyesAmik Kasoruho
ShtetiBritania e Madhe
GjuhaAnglisht
SeriaE gjashtë
BotoiBritania e Madhe Bloomsbury
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scholastic
Kanadaja Raincoast
ShqipëriaDituria
FaqeBritania e Madhe 607
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 652
Shqipëria 500
Paraprihet ngaHarry Potter dhe urdhri i Feniksit 
Përcjellet ngaHarry Potter dhe të Shenjtërit e Vdekur 

Në fund të vëllimit të shkuar e lame Harry Potter të dëshpëruar, të vetëm dhe të shqetësuar. Kumbari i tij i dashur Sirius Black vdiq dhe fjalët e Albus Urtimorit mbi profecinë i konfirmuan që beteja me Lordin Fluronvdekje është tashme e pashmangshme. Asgjë nuk është më si më parë, ndërkohë që Fluronvdekja ështe gjithnjë e më i fuqishëm, me i keq e më i ç'njerëzor se më parë. Harry e din se edhe vete ai ka ndryshuar. Dëshpërimi dhe ndjenja e pafuqisë se një pesëmbëdhjete vjeçari i kanë lëne vendin një qëndrueshmërie dhe një këmbëngulje ndryshe, prej të rrituri.

Në Harry Potter dhe princi Gjakperzier më se shumti bëhet fjalë për harrin dhe për urtimorin. Harri merr nën pronësi të tij shtëpinë Grimolld Plejs e cila i takonte familjës së blekëve dhe pasi trashëgimtari i fundit i blekëve kishte vdekur, shtëpia i kishte mbetur Harrit.

Ai vijon mësimet në vitin e gjashtë në Houguorts ku edhe ndodhin edhe shumë të papritura, Severus Pitoni mësuesi i shorupeve zen vendin si mësues i arteve të errëta, kurse në vend të Pitonit vjen profesor Brikermilli ku dhe i a jep Harrit një libër si zëvendësim dhe aty zbulon Harri një libër që për ti përgatitur shorupet të tregon çdo gjë në hollësi dhe që i përkiste një njeriu që vetëquhej princi Gjakperzier.

Në fund të librit e lëmë Albus Urtimorin të vdekur dhe Harri tashti çdo gjë është në dorë të tij për sa i përket horkrukësve.

Kapitulli i pare

Redakto

Ministri tjetër - ishte gati mesi i natës dhe kryeministri po rrinte vetëm në zyrën e tij duke lexuar një përkujtesë të gjatë që po i shkiste nëpër mendje pa lënë as gjurmën më të vogël.

Po priste ti binte telefonit presidenti i një vendi shumë të largët dhe duke vrarë mendjen se kur mund t'i telefononte dhe duke u përpjekur ti resiste kujtimet e pakëndshme të asaj javë që kishte qenë përnjëmend shumë e gjatë e lodhshme dhe e vështir nuk kishte kohë të mendonte për gjë tjetër.

Sa më shumë përpiqej kryeministri të vaterzonte kishte shkruar në fletën që kishte përpara aq më të çart mund ta shihte fytyrën e njërit prej kundërshtarëve të tij politik që po shkrihej nga qejfi.

Ky kundërshtari në fjalë kishë në gazetë pikërisht atë ditë jo vetëm qi ti numëronte një për një të mynxyrat qi kishin ndodhum javën e fundit (sikur dikush të kishte nevoje tia kujtonte) por edge për të shpjeguar pse e secila prej tyre pa përjashtim ishte shkaktuar prej gabimeve të qeverisë.

Me ti quar nder mend këto akuza, kryeministri nisi ti rrihte me shpejtësi pulsi, sepse nuk qen aspak të vërteta. Si dreqin mund të mendohej se qeveria e tij mund ta kishte penguar shembjen e asaj uree ? Gjithsekush do ta ndiente veten të fyer po të thuhej se kishin shpezuar sa duhet në punë të urave. Ura nuk i kishte mbushur dhjete vjetet dhe ekspertet me të zot ishin në hall nuk dinin qka të thonin dhe as të komentonin se si ura kishte arritur ta ndante me dysh.

Këto janë disa nga ngjarjet që ndodhin në librin e gjashte të Harry Potter, pasi që e gjithë bota e magjistareve kupton se lordi Flournvdekje është kthyre ai e formon një ushtri e cila përbehet nga hamortet sherbetoret e tij, marrosesit të cilët kanë punuar në burgun e Azkabanit por tash janë bashkuar me Flournvdekjen dhe Katanat.

Ministri tjetër quhet kapitulli i parë i librit pasi që tregon se ministri i magjisë Kornelius Gjelsheqeri është transferuar nga detyra dhe vendin e tij e merr Refus Ulerimsi.Te 7 vellimet e tij duhet ti kete çdo nxenes ne shkolle fillore ose me lartë mos e humbni filmin e tij

Kapitujt

Redakto

Libri është i ndarë në 30 kapituj titulluar si më poshtë :

Kapitulli i 1: Ministri tjetër
Kapitulli i 2: Fundi i merimangës
Kapitulli i 3: Letra dhe testamenti
Kapitulli i 4: Horas Brikërmilli
Kapitulli i 5: Një teprim i Flërit
Kapitulli i 6: Bishtnimi i Drakos
Kapitulli i 7: Klubi i Brikërmillit
Kapitulli i 8: Pitoni fitimtar
Kapitulli i 9: Princi Gjakperzier
Kapitulli i 10: Shtëpia e Gauntëve
Kapitulli i 11: Ndihma e Hermiones
Kapitulli i 12: Argjend dhe Opale
Kapitulli i 13: Ridlli i fshehtë
Kapitulli i 14: Feliks felicis
Kapitulli i 15: Betimi i pathyeshëm
Kapitulli i 16: Një Krishtlindje e acartë
Kapitulli i 17: Një kujtim i ndryshuar
Kapitulli i 18: Të paprituart e ditëlindjes
Kapitulli i 19: Punë xhuxhësh
Kapitulli i 20: Kërkesa e Lordit Flournvdekje
Kapitulli i 21: Dhoma që mbetet e panjohur
Kapitulli i 22: Mbas varrimit
Kapitulli i 23: Horkruksët
Kapitulli i 24: Sektusempra
Kapitulli i 25: Përgjimi i parashikueses së fatit
Kapitulli i 26: Guva
Kapitulli i 27: Kulla e goditur nga rrufeja
Kapitulli i 28: Arratisja e princit
Kapitulli i 29: Vaji i feniksit
Kapitulli i 30: Varri i bardhë

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto