Haugesund është qytet në qarkun Rogaland, Norvegji. Qyteti ka pasur 43,909 banorë më 2015. Në Haugesund gjendet e vetmja statujë e Marilyn Monroe, e bërë nga Nils Aas. Arsyeja është se babai i Marilyn, Martin Edward Mortensen, vjen nga Haugesund.

Haugesund
Qytet
noform
Pamje nga qyteti Haugesund
Vendndodhja
Haugesund is located in Norvegjia
Haugesund
Haugesund

Koordinatat: 59°24′59″V 5°16′12″L / 59.41639°V 5.27000°L / 59.41639; 5.27000

Administrimi
Shteti Flamuri Norvegjia
Qarku Rogaland
Komuna Haugesund
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.34 km2
Popullsia 43,909 banorë
Dendësia 2,159 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Koordinatat 59° 24′ 59″ Veri

5° 16′ 12″ Lindje