IFK Göteborg (Idrotts Föreningen Kamraterna) është klub futbollistikë suedezë. Klubi u themelua më 4 tetor 1904. IFK Göteborg ka filluar të luajë në stadiumin Gamla Ullevi që nga viti 2009. Ngjyrat e klubit janë blu dhe bardhë. IFK Göteborg ka fituar 18 trofe në kampionatin suedezë. Klubi ka arritur deri në çerekfinale në Kupën Evropiane 1985-86.

LojëtarëtRedakto

Redaktuar më 11 gusht 2016[1]
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt John Alvbåge
2   Mb Emil Salomonsson
3   Mb Scott Jamieson
6   Mf Sebastian Eriksson
7   Mf Mads Albæk (Zëvendës kapiten)
8   Mf Søren Rieks
9   Mf Jakob Ankersen
10   Sm Tobias Hysén
11   Mf Martin Smedberg-Dalence
13   Sm Elías Már Ómarsson (huazim nga klubi Vålerenga Fotball)
14   Mb Hjálmar Jónsson
Nr. Pozicioni Lojtari
16   Sm Mikael Boman
17   Mf Prosper Kasim
18   Mf Lawson Sabah
21   Mb Benjamin Zalo
22   Mb Adam Johansson
24   Mb Tom Pettersson
25   Pt Erik Dahlin
26   Sm Patrik Karlsson Lagemyr
27   Mb Billy Nordström
28   Mb Thomas Rogne
30   Mb Mattias Bjärsmyr (Kapiten)

StafiRedakto

 
Trajner i tanishëm në IFK Göteborg Jörgen Lennartsson.
Redaktuar më 12 April 2016[2]
Emri Roli
Jörgen Lennartsson Trajner
Magnus Edlund Zv. trajner
Alf Westerberg Zv. trajner / Trajner në U-21
Johan Kristoffersson Trajner i fitnesit
Stefan Remnér Trajner i portierit
Fredrik Larsson Fizioterapeut
Patrick Borzych Fizioterapeut
Tim Rahmquist Fizioterapeut
Jon Karlsson Doktor i klubit
Leif Swärd Doktor i klubit
Johan Örtendahl Trajner mental
Rolf Gustavsson Menaxher i pajisjeve
Thomas Olsson Trajner në U-19
Johan Claesson Zv. trajner në U-19
Roger Gustafsson Trajner i akademisë rinore
Olle Sultan Kreu skaut
Linda Breding Analiste e ndeshjes

ReferimetRedakto

  1. ^ "Lojëtarë në skuadrën A" (në suedisht). IFK Göteborg. Marrë më 6 korrik 2013.
  2. ^ "A-laget" (në suedisht). IFK Göteborg. Marrë më 12 prill 2016.