Ibrahim Balla (lindi më 1 tetor 1990) është boskier shqiptarë i cili jeton në Australi.


Ai ka marrë pjesë në lojërat 2010 në Nju Delhi dhe u zgjodh që të marrë pjesë në Lojërat olimpike verore 2012.[1] Babai i Ibrahimit ishte kampion së bashku me Mitatin i cili ishte trajner i tij dhe kampionë australian. Vëllai i tij Qamil Balla fitoj titullin australian me rekord 4 fitore dhe 1 barazim. Ai së bashku me vëllain e tij Qamilin e bënë një premtim nënës së tyre që ata kurrë nuk do të ndeshen me njërin tjetrin. Ibrahimi fitoi titullin e tij të parë në vitin 2011 kur ishte 11 vjeçar.

ReferimetRedakto

  1. ^ "London 2012 - Ibrahim Balla". London2012.olympics.com.au. Marrë më 2012-06-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)