Ivan Perišić

futbollist kroat

Ivan Perišić (lindur më 2 shkurt 1989) është një futbollist profesionist kroat i cili luan anësor për klubin gjerman Bayern München në huazim nga Internazionale dhe me kombëtaren kroate.

Ivan Perišić
Krasnodar-Wolfsburg (18).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëIvan Perišić[1]
Data e lindjes (1989-02-02) 2 Shkurt 1989 (31 vjeç)
Vendi i lindjesSplit, RSF Jugosllavi
Gjatësia1.87 m
PozicioniAnësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualBayern München
(në huazim ngaInternazionale)
Numri14
Karriera në rini
2000–2006Hajduk Split
2006–2007Sochaux
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2009Sochaux B36(8)
2009Roeselare (huazim)18(5)
2009–2011Club Brugge70(31)
2011–2013Borussia Dortmund42(9)
2013–2015VfL Wolfsburg70(18)
2015–Internazionale123(32)
2019–Bayern München (huazim)13(4)
Ekipi kombëtar
2005Kroacia U177(0)
2007Kroacia U192(0)
2009–2010Kroacia U218(3)
2011–Kroacia88(26)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 janar 2020.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 19 nëntor 2019

Një produkti i akademisë së Hajduk Split, Perišić krijoi reputacionin e tij gjatë kohës që luante me belgët e Club Brugge, ku ai ishte golashënuesi më i mirë Ligës Pro Belge dhe ishte emëruar Futbollisti më i mirë në Belgjikë në vitin 2011. Kjo gjë i dhuroi një transferim te Borussia Dortmund, ku fitoi titullin e Bundesligës në sezonin 2011–12 para se të firmoste me Wolfsburgun për 8 milion në janar 2013.

Perišić debutoi me kombëtaren kroate në vitin 2011 dhe që nga ajo kohë ka luajtur 88 ndeshje dhe ka shënuar 26 gola. Ai ka përfaqsuar kombëtaren e tij në edicionet 2012 dhe 2016UEFA Kampionatit Evropian si dhe edicionet 2014 dhe 2018FIFA Kupës së Botës, duke arritur finalen në këtë të fundit.

Karriera me klubeRedakto

Vitet e hershmeRedakto

Në moshën 17 vjeçare, Perišić fitoi një interesim shumë të madhë nga disa klube, përfshirë Anderlechtin, PSV-në, Ajaxin, Trabzonsporin,[2] Hertha BSC dhe Hamburgerin, përpara se në fund të firmoste me klubin francez FC Sochaux. Ai kaloi në Francë nga Hajduk Split. Në Split, ai quhej nga disa gazetarë si "Asanovići i ri", një ish mesfushor kroat i famshëm i cili gjithashtu kishte luajtur në Francë.[3] Nga viti 2007 e deri në janar 2009 ai luajti me skuadrën rezervë të FC Sochaux.

Në vitin 2009, ai u huazua për një gjysëm sezoni te Roeselare, një skuadër që luante në ligën e parë belge.[4] Shpejt pas transferimit, Perišić ishte në titujt e gazetave, që e përshkruanin atë si Aljoša Asanovići i ri. Te Roeselare, Perišić arriti të fitojë një vend në formacionin e parë dhe menjëherë dhuroi ndikim me katër gola dhe dy assista. Paraqitjet dhe golat u rritën deri në fund të sezonit, duke udhëhequr spekullimet për një trasferim të mundshëm te gjigandët e Anderlechtit.

Club BruggeRedakto

Më 29 gusht 2009, klubi belg Club Brugge firmosi me mesfushorin kroat nga Sochaux për 250,000 në një marrëveshje tre vjeçare. Para transferimit te Club Brugge, Perišić ishte i lidhur me një kalim te klubi gjerman Hertha BSC, duke shkuar në provë.[5]

Në ndeshjen hapëse të sezonit, Perišić shënoi golin e parë në barazimin 1–1 kundër Genk, duke shënuar të dytin në ndeshjen e rradhës dhe duke dhuruar edhe assista, në fitoren 4–1 kundër Westerlo. Më pas gjatë sezonit, Perišić shënoi gjashtë gola në njëzetetre paraqitje. Në Ligën e Europës, Perišić shënoi tre gola në tre ndeshje rresht në fazën e grupeve, kurse gjithsej shënoi katër gola. Në fund të sezonit, Perišić firmosi një kontratë të re tre vjeçare me klubin, gjë që do ta mbante atje deri në vitin 2015.[6]

Kritikët belg të futbollit parashikuan një të ardhme të ndritçme për 20 vjeçarin. Në sezonin 2010–11, Perišić ishte golashënuesi më i mirë i Ligës Pro Belge me 22 gola për Club Brugge, duke u zgjedhur edhe si Lojtari i Vitit në Belgjikë.[7] Gjatë sezonit, Perišić shënoi katër gola dhe dhuroi në një assist, me Bruggen që shkatërroi Charleroin më 29 dhjetor 2009, dhe gjithashtu ka marrë dy herë karton të kuq.

Borussia DortmundRedakto

Më 23 maj 2011, Perišić firmosi një kontratë pesë vjeçare me Borussia Dortmundin që luante në Bundesligën gjermane. Besohej se shuma e transferimit ishte 5 milion .[8]

Ai bëri debutimin e tij me skuadrën në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Hamburgut më 5 gusht, duke hyrë në fushën e lojë në vendin e Chris Löwes në minutën e 76të.[9] Gjatë ndeshjes së Ligës së Kampioneve më 13 shtator 2011, shënoi golin e barazimit kundër Arsenalit në fund me një gjuajtje "vollej" nga 20 metra pasi kishte hyrë si zëvëndësues në minutën e 69të.[10] Më 14 tetor, ai shënoi golin e parë në fitoren 2–0 kundër Werder Bremenit, duke u nxjerrë më pas nga loja pas dy kartonëve të verdhë. Më 21 prill 2012, ai shënoi një gol të rëndësishëm duke e bërë rezultatin 1–0 kundër Borussia Mönchengladbach duke hapur derën e fitimit të kampionatit të tetë për Dortmundin. Ndeshja përfundoi 2–0 (goli i dytë u shënua nga Shinji Kagawa).[11] Ai e mbylli sezonin me 12 gola në 64 ndeshje në të gjitha kompedicionet.

Perišić e nisi sezonin e ri duke shënuar një dygolësh në humbjen 3–2 kundër Hamburgut më 22 shtator 2012. Megjithatë, Perišić gjeti hapsira të limiturara në formacion, duke luajtur më pak me skuadrës dhe tregoi te kanali televiziv kroat Nova-TV se ai nuk e kishte mbështetjen e trajnerit Jürgen Klopp dhe duke e akuzuar se ai favorizonte lojtarët e tjerë.[12] Si përgjigje, Klopp kritikoi iniciativat e Perišićit si fëmijënore duke thënë se ai do të gjobitej, si ndëshkim për komentet e tij.[13]

VfL WolfsburgRedakto

Më 6 janar 2013, u raportua se Perišić ishte transferuar për 8 milion € te VfL Wolfsburg.[14] Ai shënoi golin e parë me klubin në një ndeshje miqësore kundër Standard Liège më 10 janar. Ai bëri debutimin e tij kompetitiv me Wolfsburgun kundër VfB Stuttgartit më 19 janar 2013. Në muajin mars, Perišić pësoi një dëmtim në këmbën e tij të majtë gjë që bëri të humbiste ndeshjet e muajit mars dhe prill.[15] Ai u rikthye në maj duke luajtur në ndeshjen kundër Hamburgut, duke hyrë në fushën e lojës dhe duke dhuruar një asist. Më 11 maj 2013, ai u përball kundër ish skuadrës së tij Borussia Dortmund duke shënuar dy gola.

Më 3 gusht 2013, ai shënoi golin e parë në kupë me Wolfsburgun në fitoren e tyre 3–1 kundër Karlsruher SC.[16] Më 26 tetor 2013, Perišić shënoi golin e parë në ligë në sezonin 2013–14 në 3–0 kundër Werder Bremenit, ku gjithashtu dhuroi edhe një assist.[17] Ai shënoi një dygolësh në fitoren 4–1 në shtëpi kundër 1. FC Nürnberg.[18] Perišić e mbylli sezonin mirë si sulmues i dytë mbrapa bashkkombasit të tij Ivica Olić, me dhjetë gola dhe katër assista.

Karriera ndërkombëtareRedakto

Perišić e ka përfaqsuar Kroacinë me të rinjtë e U–17, U–19 dhe U–21.[19] Ai gjithashtu mori pjesë me kombëtaren U–21 në 2011 kualifikueset e Kampionatit Evropian U–21, ku shënoi edhe dy gola.

UEFA Euro 2012Redakto

Më 26 mars 2011, në moshën 22 vjeçare, Perišić bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë kundër Gjeorgjisë.[20] Ai ishte pjesë e skuadrës së Kroacisë në UEFA Euro 2012, duke luajtur si titullar në dy ndeshjet e para në grup kundër Irlandës dhe Italisë, dhe u paraqit si zëvëndësues në ndeshjen e fundit kundër Spanjës, ku Kraocia humbi 1–0.[21]

Kupa e Botës 2014Redakto

Gjatë kualifikueset e Kupës së Botës 2014, Perišić zhvilloi 12 paraqitje me Kraocinë, dhe shënoi golin e parë ndërkombëtar në barazimin 1–1 kundër Belgjikës.[20]

Më 14 maj, Perišić ishte në listën paraprake prej 30 lojtarët që do të luanin me Kraocinë në Kupën e Botës 2014.[22] Më 31 maj, ai shënoi gola në fitoren 2–1 kundër Malit në ndeshjen përgatitore për Kupën e Botës.[23] Ai u konfirmua në listën përfundimtare prej 23 lojtarëve që u publikua më 2 qershor.[24]

Perišić ishte titullar në formacin në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës 2014, e cila përfundoi në një humbje të diskutueshme 3–1 kundër vendit organizator BrazilitArena Corinthians, São Paulo.[25] Në ndeshjen e dytë, ai shënoi golin e dytë të Kroacisë që mposhti me rezultatin 4–0 Kamerunin.[26] Më 23 qershor, ai shënoi golin e nderit në ndeshjen e fundit të grupit, një humbje 1–3 kundër Meksikës që i shkaktoi Kroacisë eleminimin.[27] Pavarësisht eleminimit të hershëm të Kroacisë, Perišić u rendit si performuesi i dytë i mirë i turnamentit në fazën e grupeve nga FIFA.[28]

Golat me kombëtarenRedakto

Ivan Perišić – goals for Croatia[29]
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 11 shtator 2012 King Baudouin Stadium, Bruksel, Belgium   Belgjika
0–1
1–1
Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
2. 31 maj 2014 Stadion Gradski vrt, Osijek, Kroaci   Mali
1–0
2–1
Ndeshje Miqësore
3.
2–0
4. 18 qershor 2014 Arena Amazônia, Manaus, Brazil   Kameruni
0–2
0–4
2014 FIFA Kupa e Botës
5. 23 qershor 2014 Arena Pernambuco, Recife, Brazil   Meksika
1–3
1–3
2014 FIFA Kupa e Botës
6. 13 tetor 2014 Stadion Gradski vrt, Osijek, Kroaci   Azerbajxhani
2–0
6–0
Kualifikueset e UEFA Euro 2016
7.
3–0
8. 16 nëntor 2014 San Siro, Milano, Itali   Italia
1–1
1–1
Kualifikueset e UEFA Euro 2016
9. 28 mars 2015 Stadion Maksimir, Zagreb, Kroaci   Norvegjia
2–0
5–1
Kualifikueset e UEFA Euro 2016

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Redaktuar më 19 janar 2020[30][31]
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Roeselare (huazim) 2008–09 Belgian First Division 18 5 2 3 0 0 20 8
Club Brugge 2009–10 Liga Pro Belge 33 9 2 0 8[a] 4 43 13
2010–11 37 22 1 0 8[a] 0 46 22
Gjithsej 70 31 3 0 16 4 89 35
Borussia Dortmund 2011–12 Bundesliga 28 7 6 1 6[b] 1 1[c] 0 41 9
2012–13 14 2 3 1 5[b] 0 1[c] 0 23 3
Gjithsej 42 9 9 2 11 1 2 0 64 12
VfL Wolfsburg 2012–13 Bundesliga 11 2 0 0 11 2
2013–14 33 10 5 1 38 11
2014–15 24 5 2 1 9[a] 1 35 7
2015–16 2 1 1 0 1[c] 0 4 1
Gjithsej 70 18 8 2 9 1 1 0 88 21
Internazionale 2015–16 Serie A 34 7 3 2 37 9
2016–17 36 11 1 0 5[a] 0 42 11
2017–18 37 11 2 0 39 11
2018–19 34 8 1 0 10[d] 1 45 9
Gjithsej 141 37 7 2 15 1 163 40
Bayern Munich 2019–20 Bundesliga 13 4 1 0 6[b] 1 20 5
Gjithsej karriera 354 104 29 9 57 8 3 0 444 121
 1. ^ a b c d Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 2. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 3. ^ a b c Ndeshje në DFL-Supercup
 4. ^ Gjashtë ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, katër ndeshje dhe një gol në UEFA Ligën e Evropës

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 12 qershor 2015[32]

Kombëtarja Viti Ndeshje Gola
Kroacia 2011 7 0
2012 11 1
2013 8 0
2014 9 7
2015 2 1
Total 36 9

TrofeRedakto

KlubetRedakto

Borussia Dortmund
VfL Wolfsburg

PersonaleRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" [FIFA Kupa e Botës Brazil 2014: Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2014. f. 12. Marrë më 8 korrik 2014.
 2. ^ "Song gidiyor Ivan Perisic geliyor". hurriyet.com.tr. 7 korrik 2009. Marrë më 8 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Player to Watch – Ivan Perisic" [Lojtari për t'u parë – Ivan Perisic]. IM Scouting.com. 26 shkurt 2009. Marrë më 11 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Officiel : Perisic et Ten Heuvel à Roulers". footgoal.net. 2 janar 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 tetor 2012. Marrë më 8 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Perisic Hertha rounder in Test" [Perisic shkon në provë te Hertha]. News From Berlin. 24 korrik 2009. Marrë më 11 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Perisic midfielder revelation of Bruges" [Perisic, mesfushori i zbuluar i Bruges]. Corriere Dello Sport.it. 30 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 12 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Scholten, Berend (22 maj 2011). "Perišić named best player in Belgium" [Periisic emërohet lojtari më i mirë në Belgjikë]. UEFA.com. Marrë më 8 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "BVB verpflichtet kroatischen Nationalspieler Ivan Perisic" [BVB firmos me lojtarin e kombëtares kroate Ivan Perisic]. Borussia Dortmund. 30 maj 2011. Marrë më 30 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Borussia Dortmund 3 – 1 Hamburg SV". ESPN FC. 5 gusht 2001. Marrë më 8 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Arsenal heads done in by Ivan Perisic's late leveller". The Sun. 14 shtator 2011. Marrë më 12 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Borussia Dortmund clinch back-to-back Bundesliga titles". The Guardian. 21 prill 2012. Marrë më 11 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Borussia Dortmund hold contract extension talks with Marcel Schmelzer". Sky Sports. 16 nëntor 2012. Marrë më 12 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Klop, kundër Perisiçit: Nuk më bën dot presion". Panorama Sport. 16 nëntor 2012. Marrë më 11 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 14. ^ "Ivan Perisiç zyrtarisht një "ujk", kalon te Volfsburgu". Panorama Sport. 7 janar 2013. Marrë më 11 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 15. ^ "Wolfsburg forward Ivan Perisic to miss 4 weeks after injuring left knee in Bundesliga match". Winnipeg Free Press. Marrë më 27 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Karlsruher SC - VfL Wolfsburg 1:3, DFB-Pokal, Saison 2013/14, 1.Spieltag - Spielbericht". Kicker. 3 gusht 2013. Marrë më 11 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Wolfsburg-Werder Bremen". WhoScored.com. 26 tetor 2013. Marrë më 11 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Wolfsburg-Nurnberg". WhoScored.com. 12 prill 2014. Marrë më 11 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Ivan Perišić – novi hrvatski nogometni dragulj kojeg Francuzi uspoređuju sa Zidaneom". index.hr. 25 shtator 2009. Marrë më 8 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ a b "Profile". FIFA. Marrë më 20 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Kasijas-Navas, Spanja eliminon Kroacinë". Panorama Sport. Marrë më 20 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 22. ^ "Croatia announce preliminary 30-man World Cup squad". Reuters. 14 maj 2014. Marrë më 20 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Croatia beats Mali 2–1 in World Cup warm-up". The Washington Times. 31 maj 2014. Marrë më 20 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Croatia World Cup 2014 squad". The Telegraph. 2 qershor 2014. Marrë më 19 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Brazili "vjedh" një penallti, Nejmari është për… Oskar". Panorama Sport. 12 qershor 2014. Marrë më 20 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 26. ^ ""Brazil 2014"- Kroacia mposht thellësisht 4-0 Kamerunin". ata.gov.al. 10 shtator 2014. Marrë më 18 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Meksika zbut Kroacinë dhe "kërcënon" Holandën". Panorama Sport. 23 qershor 2014. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 28. ^ "Rodriguez hits front as Perisic goes home in second". FIFA. 27 qershor 2014. Marrë më 29 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Ivan Perišić International statistics". Int.soccerway.com. 11 nëntor 2011. Marrë më 26 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Ivan Perišić" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 23 janar 2020.
 31. ^ "Ivan Perišić" (në anglisht). Football Database. Marrë më 23 janar 2020.
 32. ^ Ivan Perišić | National-Football-Teams.com

Lidhje të jashtmeRedakto