Ivica Daçiq (Serbisht: Ивица Дачић; lindi në Prizren1 janar 1966) është një politikan serb i cili shërben si Kryetari i Asamblesë Kombëtare të Serbisë që nga viti 2020[1] dhe si kryetar i Partisë Socialiste të Serbisë që nga viti 2003.

Ivica Daçiq
Ивица Дачић
Ivica Dacic 2013.jpg
Kryetari i Asamblesë Kombëtare të Serbisë
Në detyrë
Assumed office
22 tetor 2020
President Aleksandar Vuçiq
Pasardhësi Smilja Tishma (në detyrë)
Maja Gojkoviq
Zëvendësi i Parë i Kryeministrit të Serbisë
Në zyrë
27 prill 2014 – 22 tetor 2020
Kryeministër Aleksandar Vuçiq
Vetë ai (në detyrë)
Ana Bërnabiq
Pasardhësi Aleksandar Vuçiq
Pasuar nga Branko Ružić
Në zyrë
7 korrik 2008 – 27 korrik 2012
Kryeministër Mirko Cvetkoviq
Pasardhësi Božidar Đelić
Pasuar nga Aleksandar Vuçiq
Ministër i Punëve të Jashtme
Në zyrë
27 prill 2014 – 22 tetor 2020
Kryeministër Aleksandar Vuçiq
Vetë ai (në detyrë)
Ana Bërnabiq
Pasardhësi Ivan Mërkiq
Pasuar nga Ana Bërnabiq (në detyrë)
Nikola Selakoviq
Kryeministri i Serbisë
Në zyrë
31 maj 2017 – 29 qershor 2017
në detyrë
President Aleksandar Vuçiq
Pasardhësi Aleksandar Vuçiq
Pasuar nga Ana Bërnabiq
Në zyrë
27 korrik 2012 – 27 prill 2014
President Tomislav Nikoliq
Deputy Aleksandar Vuçiq (i pari)
Jovan Kërkobabiq
Rasim Ljajiq
Suzana Grubjeshiq
Pasardhësi Mirko Cvetkoviq
Pasuar nga Aleksandar Vuçiq
Ministër i Punëve të Brendshme
Në zyrë
7 korrik 2008 – 27 prill 2014
Kryeministër Mirko Cvetkoviq
Vetë ai
Pasardhësi Mirjana Orashanin (në detyrë)
Pasuar nga Nebojsha Stefanoviq
Ministër i Informacionit
Në zyrë
24 tetor 2000 – 25 janar 2001
Shërbeu me Bogoljub Pejçiq dhe Biserka Matiq-Spasojeviq
Kryeministër Milomir Miniq
Pasardhësi Aleksandar Vuçiq
Pasuar nga Pozita u shbërbë
Detaje personale
Lindi 1 janar 1966
Prizren, RSF Jugosllavia
Partia politike Partia Socialiste e Serbisë
Bashkëshort/e Sanja Sakiq Daçiq
Fëmijë 2
Alma mater Universiteti i Beogradit
Nënshkrimi

BiografiaRedakto

Shkollën fillore e kreu në Zhitoragjë dhe shkollën e mesme në Nish. Fakultetin e Shkencave Politike e kreu në Beograd. Ka qenë president i parë i Rinisë Socialiste të Beogradit më 1990 dhe zëdhënës i Partisë Socialiste të Serbisë nga viti 1992 deri në vitin 2000. Ai ishte kryetar i Këshillit të Qytetit të Beogradit Partisë Socialiste të Serbisë, dhe Zv / President i Partisë Socialiste Serbisë nga viti 2000 deri në vitn 2003 .

Ka qenë deputet federal në Dhomën e Qytetarëve të Kuvendit Federal të Republikës Federale të Jugosllavisë dhe të Kuvendit të Bashkësisë Shtetëror të Serbisë dhe Malit të Zi nga viti 1992 deri në vitin 2004 .

Në dhjetor të vitit 2006 u zgjodh President i Partisë Socialiste të Serbisë .

Pas zgjedhjes së qeverisë së Mirko Cvetkoviç, më 7 korrik 2008 të Parlamenti serb mori funksionin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Punëve të Brendshme.

KarrieraRedakto

Nga viti 2008 deri në prill 2014, ai shërbeu si Ministër i Punëve të Brendshme, ndërsa njëkohësisht shërbeu edhe si Kryeministër i Serbisë për një pjesë të asaj mandate, nga korriku 2012 deri në vitin 2014 dhe pas kësaj ai shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme nga prilli 2014 deri në tetor 2020. Ai gjithashtu shërbeu si kryeministër i përkohshëm i Serbisë nga 31 maj 2017 deri më 29 qershor 2017, pasi kryeministri në detyrë, Aleksandar Vuçiq, u betua si President i Serbisë. Ai u pasua në detyrë nga Ana Bërnabiq më 29 qershor 2017.

Daçiq u diplomua në Universitetin e Beogradit në vitin 1989 dhe u bashkua me Partinë Socialiste në vitin 1991. Ai shpejt u ngrit në radhët e partisë, duke u bërë zëdhënësi i saj në vitin 1992, nën mentorin e tij, Sllobodan Millosheviq, Presidenti i Jugosllavisë dhe Serbisë.[2]

Pas përmbysjes së Millosheviqit, Daçiq u bë anëtar i bordit kryesor dhe u bë udhëheqës i partisë në vitin 2006. Ashtu si paraardhësi i tij, ai konsiderohet si një udhëheqës pragmatik i gatshëm të ndryshojë pikëpamjet bazuar në rrethanat dhe ka punuar për të reformuar partinë. Partia Socialiste e Serbisë është aktualisht në një koalicion me Partinë Populiste Progresive Serbe (SNS). Komentuesit përshkruajnë pozicionet e tij politike si nacionaliste.

Koalicioni i udhëhequr nga DS që përfshinte partinë e Daçiqit arriti një status të kandidatit për në BE. Koalicioni i udhëhequr nga SNS që përfshinte gjithashtu partinë e tij ndoqi Bashkimin Evropian për të filluar negociatat zyrtare për antarësimin e Serbisë dhe ai nënshkroi Marrëveshjen e Brukselit mbi normalizimin e marrëdhënieve të qeverive të Serbisë dhe Kosovës.

ReferimetRedakto

  1. ^ "National Assembly of the Republic of Serbia | National Assembly Speaker Biography". www.parlament.rs (në anglisht). Marrë më 2020-10-22.
  2. ^ Ivica Dačić: Slobodan Milošević nije razumeo promene