Jason Goodwin

historian britanik

Jason Goodwin(sq.Xheison Guduin) është shkrimtarë dhe historian britanik. Ai u specializua për historinë Bizantine në Univerzitetin e Kembrixhit. [1] Goodwin fitoj famë me si autori i novës serike duke filluar nga "Pema e Jeniçerëve" ,në të cilin personazh kryesorë është detektivi Jashim ngjarjet zhvillohën në shekullin e XIX në Stamboll. Pema e Jeniçerëve në vitin 2007 fitoj çmimin "Edgar" për novelën më të mirë të vitit,e cila u perkthye në më shumë se 40 gjuhë të ndryshme,duke perfshirë edhe gjuhën shqipe. [2]

Jason Goodwin
Jason Goodwin.jpeg
Jason Goodwin
Emri:Jason Goodwin
Ditëlindja:1964
Kombësia:Britanik
Profesioni:shkrimtarë
Zhanri:Thriller Historik
Çmime:Edgar Allen Poe
Web-faqja:www.JasonGoodwin.info

VepratRedakto

 • A Time For Tea: Travels in China and India in Search of Tea
 • On Foot to the Golden Horn
 • Lords of the Horizons: A History of the Ottoman Empire
 • Greenback: The Almighty Dollar and the Invention of America

Novela :

 • Pema e Jeniçerëve [3] (2006)
 • Guri i Gjarpërit (2007)
 • Portreti i Belinit (2008)
 • Syri i lig (2011)
 • The Baklava Club (2014)

ReferimetRedakto

 1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=9PLN8xpiVzM LIBRI PEMA E JENICEREVE 18 11 2013
 2. ^ https://www.goodreads.com/author/show/43056.Jason_Goodwin
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 shkurt 2014. Marrë më 28 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)