Jason Isaacs (i lindur më 6 qershor 1963) është një aktor britanik[1] i lindur në Liverpul, i cili është i njohur mirë për punën e tij si Malfoy horr Lucius në filmat e Harry Potter, brutal koloneli William Tavington ne The Patriot dhe si Michael përjetshëm penale. Kafe në ndërkombëtarisht-transmetuar amerikan Vëllazëria seri televizive[2][3]. Edhe pse shumica e punës së tij ka qenë në film dhe televizion, ajo gjithashtu përfshin shfaqje fazë, më së shumti si Louis Ironson në Declan Donnellan e 1992 dhe 1993. Royal Teatrin Kombëtar në Londër premierave të Parts Një (Mijëvjeçarit Qasjet) dhe dy (perestrojka) i Pulitzer Prize-fitues Tony Kushner të luajë Engjëjt në Amerikë : Një Gay Fantasia në Kombëtare Temat,[4][5] dhe si Ben, një nga dy hitmen, duke luajtur Lee kundërta Evans si Gus, në vitin 2007 kritike-vlerësua Harry Burton's ringjallje 50-vjetorin e 1957 dy të majtën Nobel laureatin e Harold Pinter-së Kamarier Dumb në Trafalgar Studios.[1]

Jason Isaacs
Jason+isaacs 0.jpg
Fotgrafi ne Vitin 2009
Informacione personale
Vendlindja Liverpool,Merseyside,Angli
Role të shquar Kolonel Willam Tavington te The Patriot(2000 film),Capitan Hook te Peter Pan (2003 film) Lucius Malfoy te Harry Pother etj...
Filma & seriale 
 shquar
The Patriot(2000 film),Harry Pother filmat,Peter Pan (2003 film),Batman: Under The Red Hood
Bashkëshort(ja) Emma Hewitt (1988–prezent)
Kombësia Anglez

Te Thëna PersonaleRedakto

Jason Isaacs u lind më 6 qershor 1963, në Liverpool,Merseyside,Angli me prindër hebrej të cilët më vonë emigroi në Izrael. [10] Ai i kaloi vitet e hershme të tij të fëmijërisë në një "kufizuar" dhe komunitetit "logjik" hebre i Liverpudlians, nga të cilat Lindore e tij evropiane të madhe-gjyshërit u-themelues anëtarë.[11] I tretë i katër djem,[2] Isaacs ndoqi një shkollë çifute dhe një cheder dy herë në javë si një moshë të re.[10][12] Kur ai ishte 11, ai u zhvendos me familjen e tij në veriperëndim të Londrës, të ndjekur "Aske's Boys Haberdashers Shkolla", në Elstree, Hertsmere, Hertfordshire (Herts), ku ai ishte në të njëjtin vit si recensues Kermode film Mark.[10] Ai e përshkruan fëmijërinë e tij si "përgatitje" për të portretizuar "e shëmtuar", karaktere të turpshëm të cilin ai ka luajtur më shpesh. [13] National Front shpesh anëtarët e ngacmuar Isaacs dhe miqtë e tij në të gjithë vitet 1960 dhe 1970.

KarrieraRedakto

Gjate jetës se tij ai ka luajtur mbi 34 Filma por filmi që i adha famën ishte filmi i vitit 2000 "The Patriot 2000 film" i drejtuar nga Roland Emmerich.

ReferimetRedakto

  1. ^ http://www.imdb.com/name/nm0005042/