Yasuj (Persisht: ياسوج) është qytet në provincën Kohgiluyeh dhe Boyer-Ahmad, Iran. Qyteti ka pasur 108,505 banorë më 2011.

Jasuxh
ياسوج
Qytet
Pamje nga qyteti
Pamje nga qyteti
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total108.505
Websitewww.yasuj.ir

HistoriaRedakto

Yasuj është vendi ku Aleksandri i III i Maqedonisë dhe ushtri e tij maqedonase sulmoi Portat Persiane. Muezeu Yasuj, i cili është hapur më 2002, shfaqi monedha, statuja, qeramika dhe enë prej bronzit.