Jesper Jakobson Kyd (i lindur më 3 shkurt 1972Hørsholm, Danimarkë) është kompozitor i video lojërave dhe filmave, i cili ka fituar shumë shpërblime. Ai kombinon zërat e dark ambient, electronica dhe muzikës simfonike. Ai është gjithashtu i njohur për pjesëmarrjen në demoskenë kur ishte adoleshent, ku ai kompozoi një sasi të madhe të muzikës gjatë dhjetë viteve në demoskenën The Party.

Jesper Kyd
Të dhëna
Emri i lindjesJesper Jakobson Kyd
Gjithashtu të njohur siJK, JJK, Jonesy
U lind (1972-02-03) 3 shkurt, 1972 (51 vjeç)
Prejardhja Hørsholm, Danimarkë
ZhanretElectronica
Ambient
Symphonic techno
Muzikë korale
IDM
VeglatKompjuteri personal, Tastiera
Vitet aktive1986 — prezent
Shtëpitë diskografikeSumthing Else
La-La Land Records
BashkëpunimetSilents DK
Budapest Symphony Orchestra
Hungarian Radio Choir
Faqja zyrtarewww.jesperkyd.com

Ai njihet më së tepërmi për kompozimin e muzikës për serinë e lojërave Hitman dhe Assassin's Creed.

Krijimtaria Redakto

Video lojërat Redakto

Jesper Kyd ka kompozuar muzikë për këto video lojëra:

Filmat Redakto

Jesper Kyd ka kompozuar muzikë për këta filma:

Filmat e shkurtë Redakto

Shpërblimet Redakto

 • 2008 ELAN Awards - Best Video Game Score Winner
 • 2007 GameSpot - Best Video Game Score Nomination
 • 2007 3 G.A.N.G. Nominations Including Music of the Year
 • 2006 MTV Video Music Awards - Best Video Game Score Nomination
 • 2006 IGN Best Original Score Winner
 • 2006 Golden Joystick Awards - Best Game Soundtrack Nomination
 • 2006 4 G.A.N.G. Nominations Including Music of the Year
 • 2005 BAFTA - Winner Best Original Music Award (British Academy Award)
 • 2005 G.A.N.G. Winner Best Music for Cinamatic/Cut Scene
 • 2005 PSE2 Editor's Choice GOLD - Freedom Fighters Soundtrack CD
 • 2004 Billboard Awards Best Music Nomination 2004
 • 2004 IGN - Best Soundtrack Nomination
 • 2004 3 G.A.N.G. Nominations
 • 2004 PSE2 Editor's Choice GOLD - Hitman Contracts Soundtrack CD
 • 2003 GameSpot - Best Soundtrack of the Year Winner
 • 2003 Game Reactor - Best Original Soundtrack Winner
 • 2003 PSE2 Editor's Choice GOLD - Hitman 2 Soundtrack CD
 • 2002 Games Agent - Best Original Soundtrack Winner
 • 2002 GameSpot - Best Original Soundtrack Of The Year Nomination
 • 2002 X-Sages - Soundtrack Of The Year Nomination
 • 2002 IGN - Best Sound Nomination
 • 2002 Action Vault - Outstanding Achievement In Music
 • 2002 Bolt Games - Bolt Games Music Award

Lidhje të jashtme Redakto