"Grizzly" Adams, full-length portrait, walking with grizzly bear named Ben Franklin) - Eastman-Loomis, S.F. ; C. Nahl LCCN93515373.jpg

John "Grizzly" Adams ( i njohur edhe si James Capen Adams dhe Grizzly Adams) (1812-1860) ishte një i njeri i famshëm i maleve të Kalifornisë si dhe një trajner i arinjëve të thinjur dhe kafshëve të tjera të egra të kapura me qëllim të përdorimit të tyre në kopshte zoologjike dhe shfaqjet e cirkut. [1]

Në vitin 1974 u lansua filmi "Jeta dhe koha e Grizzly Adams" me Dan Haggerty në rolin kryesor. Popullariteti i tij bëri që kompania NBC ta prodhonte dhe lansonte atë si një seri televizive me të njëjtin emër e ku rolin kryesor e luajti përsëri Dan Haggerty si 'Grizzly Adams', 'Don Shanks si' Nakoma 'dhe Denver Pyle si' Mad Jack '. Përfundimisht, u krijua marka Grizzly Adams e cila u regjistrua nga krijuesi i serisë së filmit dhe televizionit, Charles E. Sellier, Jr. Personaliteti i Grizli Adamsit ka qenë burim frymëzimi për krijime të mëvonshme artistike dhe filmike. [2] [3] [4] [5] [6] [7]

Shiko gjithashtuRedakto

 • Dan Haggerty në Jeta dhe koha e Grizzly Adamsit (1974, 1977-1978, 1982)
 • Gene Edwards në The Legend of Grizzly Adams (1990)
 • Tom Tayback në Grizzly Adams dhe Legjenda e Malit të Errët (1999)
 • Jeff Watson në PT Barnum (1999)

BurimetRedakto

 • Adams, Andrew, N. A Genealogical History of Henry Adams, of Braintree, Mass., and his Descendants: also John Adams of Cambridge, Mass., 1632-1897. : Rutland, VT : Tuttle Co., 1898.
 • Dillon, Richard The Legend of Grizzly Adams: California's Greatest Mountain Man, New York : Coward-McCann, 1966.
 • Hayden, Rev. Charles Albert, Edited and revised by Tuttle, Jessie Hale The Capen Family, Descendants of Bernard Capen of Dorchester, Mass. : Minneapolis : Augsburg Publ. Co., 1929.
 • Hittell, Theodore H. The Adventures of James Capen Adams, Mountaineer and Grizzly Bear Hunter, of California, San Francisco : Towne & Bacon, 1860.
 • McClung, Robert M. The True Adventures of Grizzly Adams, A Biography, New York : Wilson Morrow and Co., Inc., 1985.

ReferimeRedakto

 1. ^ "Vdes aktori Dan Haggerty - Ylli i Grizli Adamsit". 15 janar 2016. Marrë më 5 maj 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Hittell 1860, p. 1
 3. ^ Dillon, pp. 9-12
 4. ^ Hayden, pp. 155-156
 5. ^ Adams, p 569
 6. ^ Dillon, pp. 9-12
 7. ^ McClung, pp. 11 and 192