Klubi Futbollistik Drenica Skënderaj (KF Drenica) është një klub futbollistik në bazë në Skënderaj, Kosovë.

Drenica
Emri i plotë Klubi Futbollistik Drenica
Pseudonimi Shqiponjat e Zeza
Emri i shkurtër DRE
Themelimi 1958
Stadiumi Stadiumi Bajram Aliu
(Kapaciteti: 3,000)
Presidenti Ragip Veseli
Trajneri Tahir Lushtaku
Liga Superliga e Kosoves
2018–19 8
Fanella e parë
Fanella e dytë

HistoriaRedakto

Klubi u themelua në vitin 1958 dhe së fundi zakonisht luan në kategorinë me lartë të futbollit në Kosovë, në Raiffeisen Superliga.[1]

Skuadra aktualeRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
  Pt Burim Sadiku
  Pt Arion Ymeri
  Mb Sami Geci
  Mb Fisnik Lushtaku
  Mb Azem Bejta
  Mb Ismet Caka
  Mb Flamur Ramadani
  Mb ArbiosThaqi
  Mb Liridon Syla
  Mf Liridon Behrami
  Mf Drilon Osmani
Nr. Pozicioni Lojtari
  Mf Kreshnik Uka
  Mf Shkelzen Lushtaku
  Mf Leotrim Deliu
  Mf Endrit Maloku
  Sm Granit Arifaj
  Sm Altin Merlaku
  Sm Hysen Tahiri
  Sm Kastriot Mehmeti

Lojtaret e rinjëRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
  Mf Granit Jashari

CoachesRedakto

  •   Valdet Shoshi (2005–2008)
  •   Fadil Rama (2008–2009)
  •   Tahir Lushtaku (2009–2013)
  •   Bylbyl Sokoli (July 2013)
  •   Fadil Rama(2013)
  •   Afrim Jashari (2016/17–present)

ReferimetRedakto

  1. ^ "Tabela zyrtare e Superligës kosovare". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 janar 2008. Marrë më 18 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtmeRedakto