KF Ferizaj është klub futbollistik nga Ferizaj që garon 2013/2014 në Superligen e Kosoves, qe u formua ne vitin 1923.

KF Ferizaj
Emri i plotëKlubi Futbollistik Ferizaj
Pseudonimi(et)Ujqit
ThemeluarNe 1923 si Borci
StadiumiStadiumi Ismet Shabani
Kapaciteti2,000
Coordinates42°22′0″N 21°10′0″E / 42.36667°N 21.16667°E / 42.36667; 21.16667
PresidentiMustafë Grainca
MenaxheriBylbyl Sokoli
LigaSuperliga e Kosoves
2018–195th

Klubi futbollistik Ferizaj ka garuar shum vite me radh në garat me të larta kosovare por sot KF Ferizaj është rend një rang me te ult garash. KF Ferizaj ka lujatur dy her radhazi ne cupen e kosoves ne finale 2012 dhe 2013. Stadiumi i klubit është Ismet Shabani. Tifozet e klubit jan te shumtë jo vetem në qytetin e Ferizajit por në te gjithë regjionin e Ferizajit ata njihenn si Ujqit.

President i klubit është Mustafë Grainca. Nga ky klub futbollistik kan dal shum talenta të futbollit kosovar.

LojtarRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Labinot Shabani
3   Mb Bujar Shabani
4   Mb Burim Çerkini
5   Mb Labinot Lubishtani
6   Mb Gramos Tafa
7   Sm Vigan Shaqiri
8   Sm Faton Syla
9   Sm Sherif Topalli
10   Mf Ramush Ademi
11   Sm Përparim Livoreka
12   Pt Shpejtim Gashi
13   Mb Shiqiri Alili
Nr. Pozicioni Lojtari
14   Mf Burim Shabani
15   Mf Avdyl Haliti
16   Mf Ferdi Berisha
17   Mf Genc Ratkoceri
18   Mf Shpend Gashi
19   Mf Milaim Hasani
21   Mf Fisnik Halimi
22   Pt Qendrim Dautaj
23   Mf Kastriot Rexhepi
24   Mf Fitim Sadriu
N/A   Sm Astrit Fazliu

 

Lidhje të jashtmeRedakto