Trepça është klub futbollistik nga Mitrovica që garon në Ligën e Parë të Kosovës. Klubi është formuar në vitin 1932 dhe është ndër klubet më të vjetra në Kosovë. Ekipi Trepça është ekipi i parë që ka bërë gara në Ligën Federative të Ish-Jugosllave, por me pjesmarrje jo të suksesëshme. Stadiumi i Trepçës quhet Stadiumi Olimpik Adem Jashari. Trepça ka shumë lojtarë të njohur në historinë e futbollit kosovarë si: Riza Lushta, Luan Prekazi, Erdogdan Celina, Rafet Prekazi, Besim Maxhuni, Arbnor Muja dhe shumë te tjerë.

KF Trepça
Skeda:KF Trepça.gif
Emri i plotëKlubi Futbollistik Trepça Mitrovicë
Pseudonimi(et)Trepça
Themeluar1932
StadiumiStadiumi Olimpik "Adem Jashari"
Kapaciteti18,500 vende
PronariNexhmedin Haxhiu
TrajneriEmin Baliqi
LigaLiga e Parë
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Historia

Redakto

KF Trepça është kampion i shumëfishtë në futboll në Kosovë. Për herë të parë është bërë kampion i Kosovës në futboll në sezonin 1947/47, pastaj është kampion gjatë sezonave 1948/49, 1949/50, 1951/52, 1954/55, 1992/93 dhe për herë të fundit në sezonën 2009/10. KF Trepça ishte finalist i kupës së ish RSFJ-së me 1978[1], dhe është fitues Kupës së Kosovës në sezonën 1991/92 ( pa lojë ).[2]

Tifozët

Redakto

Tifozët zyrtar të klubit KF Trepça janë tifo - grupi Torcida, të cilët janë tifo - grupi i parë në Kosovë i themeluar më 1984.

Lojtarët

Redakto

Sezoni 2010-2011

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Pt Besart Aliu
  Pt Mehmet Ibrahimi
  Pt Suad Petrinac
  Mb Diamant Pllana
  Mb Enver Koci
  Mb Fetah Ibrahimi
  Mb Fitim Llapashtica
  Mb Isak Aliu
  Mb Lavdim Bali
  Mb Arben Zhjeqi
  Mb Alban Aliu
  Mf Bardhyl Kaçiu
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Emin Baliqi
  Mf Florent Aziri
  Mf Samir Sahiti
  Mf Seid Onbashi
  Mf Sheremet Isufi
  Mf Shpetim Fetahu
  Mf Visar Sermaxhaj
  Mf Arbër Prekazi
  Sm Uliks Emra
  Sm Visar Shkupolli
  Sm Elvis Osmani (captain)
  Sm Enis Fetahu

Shih edhe këtë

Redakto

Trepça

Lidhje të jashtme

Redakto

KF Trepça

  1. ^ https://www.sporcle.com/games/Woolfy23/yugoslav-cup-winners
  2. ^ http://www.ffk-kosova.com/federata/?page_id=4516