Kalmar është një qytet në bregdetin e Småland në juglindje të Suedisë. Kalmari është zonë qendrore në komunën e Kalmarit dhe të qytetit i selisë së qarkut të Kalmarit.

Kalmar
Në drejtim të akrepave të orës nga lart: pamje ajrore e Katedrales Kalmar, Kështjella Kalmar, kulla e vjetër e ujit në Kalmar qendrore, Ura Öland dhe kulla e ujit në Berga.
Në drejtim të akrepave të orës nga lart: pamje ajrore e Katedrales Kalmar, Kështjella Kalmar, kulla e vjetër e ujit në Kalmar qendrore, Ura Öland dhe kulla e ujit në Berga.
Stema Kalmar
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Sweden Kalmar" does not exist.
Koordinatat: 56°39′41″N 16°21′46″E / 56.66139°N 16.36278°E / 56.66139; 16.36278
VendiFlamuri Suedia
ProvincaSmåland
QarkuQarku Kalmar
KomunëKomuna Kalmar
Karti1100
Sipërfaqja
 • Qyteti19,50 km2 (750 sq mi)
Lartësia mbidetare
8 m (26 ft)
Popullsia
 (31 dhjetor 2010)[1]
 • Qyteti36.392
 • Dendësia1.866/km2 (4,830/sq mi)
 • Metro
61.533
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
39x xx
Prefiksi(+46) 480
Faqja zyrtarekalmar.se

Nga shekujt XIII deri në XVII, Kalmar ishte një nga qytetet më të rëndësishme të Suedisë. Midis viteve 1602 dhe 1913 ishte selia ipeshkvnore e dioqezës së Kalmarit, me një peshkop, dhe Katedralja e Kalmarit nga viti 1702 është një shembull i arkitekturës klasiciste. Ai u bë një qytet i fortifikuar, me kalanë e Kalmarit si qendër. Pas Traktatit të Roskilde në vitin 1658, rëndësia e Kalmarit u zvogëlua, derisa sektori i industrisë filloi në shekullin e 19-të. Qyteti është shtëpia e pjesëve të Universitetit të Lineut. Lokaliteti i Kalmarit ka 41,110 banorë (2019), ndërsa komuna ka 70,329 banorë (2020). Kalmari është qyteti i tretë më i madh i Småland pas Jönköpingut dhe Växjös.

Historia Redakto

Kalmari është një nga qytetet më të vjetra të Suedisë, dhe për këtë arsye mund të tregojnë një shumëllojshmëri të monumenteve historike. Në historinë e qytetit të Kalmarit është edhe Bashkimi i Kalmarit, Gustav Vasa dhe Nils Dacke. Në mesjetë qyteti ishte një fortesë kufitare kundër Danimarkës, një port i madh, qendra tregtare dhe një nga qytetet më të mëdha të mbretërisë. Disa betejat për epërsi mbi Suedinë luftuan në praninë e Kalmarit. Vendndodhja e saj mesjetare pranë kalasë u ekspozua në mënyrë mbrojtëse dhe pas Luftës së Kalmarit (1611–1613) diskutimet filluan të merrnin vrull për lëvizjen e qytetit. Pjesë të mëdha të qytetit mesjetar ishin shkatërruar atëherë.

Në vitin 1640, Këshilli i Shtetit vendosi të zhvendosë qytetin në Kvarnholmen. Në shtator të të njëjtit vit, një zjarr shkatërrues shpërtheu në qytetin e vjetër, një ngjarje që ishte me rëndësi të madhe për përshpejtimin e transferimit. Ndërtesat e para në qytetin e ri filluan të ndërtoheshin nga viti 1645 dhe lëvizja konsiderohet të përfundojë në vitin 1658.

Gjatë reformës komunale të vitit 1862, qyteti i Kalmarit u bë një komunë e qytetit e rrethuar nga famullia e Kalmarit, ku gjithashtu ndodheshin pjesë të ndërtesave. Qyteti përfshiu famullinë / komunën e qarkut Kalmar në vitin 1925 dhe famullinë Dörby / komunën e qarkut në vitin 1965. Në vitin 1971, qyteti i Kalmarit arriti në komunën e Kalmarit si zonën e saj qendror. Zona urbane që atëherë është zgjeruar në veri në zonën e cila përbëhet nga famullia Kläckeberga.

Klima Redakto

Kalmar ka një klimë të ftohtë oqeanike.[2] Është disi kontinentale me verë të ngrohtë dhe dimër të ftohtë që normalisht mesatarisht është mbi pikën e ngrirjes gjatë ditëve dhe shkon disi poshtë tij gjatë natës. Ka disa nga temperaturat më të nxehta të regjistruara nga qytetet suedeze për shumicën e muajve, me një rekord të të gjitha kohërave prej 35.2 ° C.[3] Temperaturat mesatare të verës megjithatë janë mjaft normale për Suedinë jugore.

Binjakëzimet Redakto

Kalmari binjakëzohet me:[4]

Referime Redakto

  1. ^ a b "Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikabe. 14 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2012. Marrë më 10 janar 2012.
  2. ^ "Kalmar, Sweden Climate Summary" (në anglisht). Weatherbase. Marrë më 21 prill 2015.
  3. ^ "Monthly Weather Data - July 2014 (all-time records section)" (PDF) (në anglisht). SMHI. Marrë më 21 prill 2015.
  4. ^ "Våra vänorter". kalmar.se (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2014. Marrë më 27 prill 2014.