Kangasala (finlandisht: Kangasalan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Kangasala
Kangasalan kunta
Komunë
noform
Liqeni Roine nga kreshta Vehoniemi
Stema_figura
Vendndodhja
Kangasala is located in Finlanda
Kangasala
Kangasala

Koordinatat: 61°28′V 24°4′L / 61.467°V 24.067°L / 61.467; 24.067

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Jukka Mäkelä
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kangasala.fi

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto