Kantoni Châteaubriant

kanton në Francë


Kantoni Châteaubriant (frëngjisht: Canton de Châteaubriant) është një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Châteaubriant. Ka sipërfaqe 168.7km2 dhe popullsi 16369 banorë.

Kantoni Châteaubriant
Canton de Châteaubriant
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Châteaubriant
Kryeqëndra Châteaubriant
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 168,7 km2
Popullsia 16.369 banorë 2010
Dendësia 97,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4408
Kantoni Châteaubriant – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Châteaubriant aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto