Kantoni Levens

kanton në Francë


Kantoni Levens (frëngjisht: Canton de Levens) është një kantondepartamentin Alpes-Maritimes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Levens. Ka sipërfaqe 103.75km2 dhe popullsi 20532 banorë.

Kantoni Levens
Canton de Levens
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Arrondissement Nice
Kryeqëndra Levens
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 103,75 km2
Popullsia 20.532 banorë 2007
Dendësia 197,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 612

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Levens aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto