Kantoni Montmarault

kanton në Francë

Kantoni Montmarault (frëngjisht: Canton de Montmarault) është një kantondepartamentin Allier, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montmarault. Ka sipërfaqe 308.06km2 dhe popullsi 7995 banorë.

Kantoni Montmarault
Canton de Montmarault
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Allier
Arrondissement Montluçon
Kryeqëndra Montmarault
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 308,06 km2
Popullsia 7.995 banorë 2010
Dendësia 25,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 322

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Montmarault aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto