Kantoni Privas

kanton në Francë


Kantoni Privas (frëngjisht: Canton de Privas) është një kantondepartamentin Ardèche, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Privas. Ka sipërfaqe 194.22km2 dhe popullsi 18177 banorë.

Kantoni Privas
Canton de Privas
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Ardèche
Arrondissement Privas
Kryeqëndra Privas
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 194,22 km2
Popullsia 18.177 banorë 2006
Dendësia 93,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 713
Kantoni Privas – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Privas aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Hervé Saulignac

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto