Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1930. Ky ishte Kampionati i 1-rë i Shqipërisë.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1911. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1931.

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Vendndodhja e skuadrave që morën pjesë në Kategorinë superiore 1930
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Sportklub Tiranë 10 5 4 1 17 7 14
2 Skënderbeu Korçë 10 5 4 1 14 5 14
3 Bashkimi Shkodran 10 4 5 1 20 14 13
4 Teuta Durrës 10 3 2 5 12 17 8
5 Urani Elbasan 10 3 1 6 9 20 7
6 Sportklub Vlorë 10 1 2 7 4 13 4
Nikoqir \ Mysafir SHK SKB TEU TIR URA VLO
Bashkimi Shkodran   2-4 3-3 3-2 1-1 2-1
Skënderbeu Korçë 0-0   2-0 0-0 4-0 0-0
Teuta Durrës 2-3 0-2   2-2 3-1 1-0
Sportklub Tiranë 1-1 0-0 3-0   3-1 3-0
Urani Elbasan 0-4 1-2 1-0 0-2   2-0
Sportklub Vlorë 1-1 2-0 0-1 0-1 1-2  

FinaletRedakto

29 qershor 1930 KS Skënderbeu Korçë - SK Tirana 0:2 fitore teknike Korça
6 korrik 1930 SK Tirana - KS Skënderbeu Korçë 2:0 fitore teknike Tirana

Skuadra fitueseRedakto

ReferimeRedakto

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Lidhje të jashtmeRedakto