Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1954.

Kategoria Superiore 1954
Sezoni 1954
Fituesi Partizani
Golshënuesi
më i mirë
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1953 Kategoria e Parë
1955
 ››

Ky ishte Kampionati i 20-të i Shqipërisë. Nisi më 28 shkurt, 1954 dhe përfundoi më 25 korrik, 1954[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 22 21 1 0 93 8 43
2 Dinamo 22 16 4 2 56 13 36
3 Puna Tiranë 22 14 3 5 47 21 31
4 Puna Shkodër 22 9 5 8 22 28 23
5 Luftëtari Sh.B.E.Hoxha 22 9 4 9 28 27 22
6 Puna Kavajë 22 9 2 11 28 37 20
7 Puna Vlorë 22 8 4 10 23 32 20
8 Dinamo Durrës 22 7 6 9 21 37 20
9 Puna Durrës 22 5 4 13 15 46 14
10 Spartaku Tiranë 22 4 5 13 13 26 52
11 Puna Korçë 22 4 5 13 16 35 13
12 Puna Elbasan 22 3 3 16 22 61 9

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. Partizani Tirana[2]
 

Loro Borici, Besim Fagu, Rexhep Spahiu, Refik Resmja, Aristidh Parapani, Sulejman Maliqati, Rexhep Lacej, Gani Merja, Roza Haxhiu, Fatbardh Deliallisi, Fadil Vogli, Simon Deda, Haxhi Arbana, Cufja - Trainer: Myslym Alla.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto