Kategoria e Parë 1974-75

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1974-75.

Kategoria Superiore 1974-75
Sezoni 1974-75
Fituesi Dinamo
Zbritjet Skënderbeu
Besëlidhja
Punëtori
Golshënuesi
më i mirë
Ilir Përnaska (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1973-74 Kategoria e Parë
1975-76
 ››

Ky ishte Kampionati i 39-të i Shqipërisë. Nisi më 31 gusht, 1974 dhe përfundoi më 9 qershor, 1975[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 26 20 4 2 58 13 44
2 Vllaznia 26 16 7 3 41 16 39
3 Partizani 26 12 10 4 36 16 34
4 17 Nëntori 26 9 15 2 30 17 33
5 Labinoti 26 10 10 6 32 22 30
6 Besa 26 10 8 8 23 23 22
7 Lokomotiva 26 8 11 7 27 23 27
8 Traktori 26 9 9 8 26 29 27
9 Shkëndija Tiranë 26 8 9 9 27 27 25
10 Naftëtari 26 9 7 10 23 25 25
11 Flamurtari 26 7 8 11 20 31 22
12 Skënderbeu 26 6 5 15 22 35 17
13 Besëlidhja 26 2 4 20 8 44 8
14 Punëtori 26 2 1 23 7 60 5

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. Dinamo Tirana
 

Iljaz Ceco, Shyqyri Ballgjini, Ahmet Ahmedani, Ilir Pernaska, Rifat Ibershimi, Jani Rama, Xhorxhi Puka, Faruk Sejdini, Ibrahim Kodra, Torez Ciraku, Kujtim Cocoli, Vasillaq Zeri, Gani Xhafa, Haxhi Mergjyshi, Frederik Gjinali, Petrit Gjoni, Muhedin Targaj, Enver Hafizi, Shaban Zenuni. Trajner: Sabri Peqini.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto

  1. ^ Giovanni Armillotta