Kauhajoki

qytet në Finlandë

Kauhajoki (finlandisht: [Kauhajoen kaupunki] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Kauhajoki
Kauhajoen kaupunki
Qytet
Kauhajoki church
Kauhajoki church
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej13.970 [1]
Faqja zyrtarewww.kauhajoki.fi

Komuna ka një popullsi prej 13,970 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,299.10 kilometra katror (501.59 sq mi) prej të cilave 16.46 km2 (6.36 sq mi) janë uji i brendshëm [2]. Dendësia e popullsisë është 10.75 banorë për kilometra katror (27.8/sq mi).

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 16 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kauhajoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale