Keira Christina Knightley lindi më 26 mars 1985Teddington, Angli. Është një aktore angleze.

Keira Knightley tek Festivali i Filmit në Toronto 2005

BiografiaRedakto

Babai i saj është aktori Will Knightley,kurse nëna e saj, shkrimtarja Sharman Macdonald. Ajo ka një vëlla, Caleb, që ka lindur më 1979. Rolin e parë dytësorë ajo e pati më 1994 në dramën A Village Affair. Më 1999 ajo luajti një rol në filmin e George Lucas' Star Wars Episode I : The Phantom Menace. Knightley u bë e njohur me komedinë Bend It Like Beckham, po ashtu edhe me filmin hit Pirates of the Caribbean.

Për rolin e saj në Pride and Prejudice ajoështë nominuar për Oskar dhe Golden Globe në kategorinë aktorja më mirë kryesore.

FilmografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.