Kempele (finlandisht: Kempeleen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Kempele
Kempeleen kunta
Komunë
Kisha në Kempele
Kisha në Kempele
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej16.940 [1]
{{{postal_code_type}}}
90440, 90450
Faqja zyrtarewww.kempele.fi

Popullsia e Kempele është 16,940 (30 qeshor 2015)[1] dhe kjo komunë përfshinë një sipërfaqe prej 110.33 kilometra katrorë (42.60 sq mi) (pa detin), prej të cilave 0.21 kilometra katrorë (0.081 sq mi) janë ujra të brendshme (2011-01-01) [2]. Dendësia e popullsisë është 154 banorë për kilometër katror (400/sq mi) (30 qershor 2015). Komuna është themeluar në vitin 1867.

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 18 janar 2016. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto