Kisha e Shën Deniit, Sleaford, është një kishë mesjetare famullitare në Sleaford, Lincolnshire në Angli. Ndërsa një kishë dhe një prift ka të ngjarë të kenë qenë të pranishëm në zgjidhjen që rreth 1086, të vjetër pjesët e kësaj ndërtese janë të kullës dhe majuc. Kulla dhe majuc mund të jetë datë në fund të 12-të dhe në fillim të 13 shekujve; guri broach majuc është një nga më të hershme shembuj të këtij lloji në Angli. E Dekoruar Gotik nave, korridoret veri dhe transept janë ndërtuar gjatë shekullit të 14-të. Kisha ishte ndryshuar në shekullin e 19-të: veri rresht ishte rindërtuar nga lokale ndërtuesit Kirk dhe Shmangie në 1853 dhe kulla dhe majuc kryesisht janë rindërtuar në vitin 1884, pasi u godit nga rrufeja. St Denys' mbetet në përdorim adhurimi nga Kisha e Anglisë.

Kisha është një në Klasën e kam shënuar ndërtimit, një kombëtare emërtimi që u jepet "ndërtesat e jashtëzakonshme të interesit".[1] arkitektonike historiani Zotëri Nikolaus Pevsner u shpreh se është "mend për rrjedhin tracery e saj të windows".[2] Ndërtuar nga Ancaster guri me një plumb çati, St Denys' është e mobiluar me të mesjetës rood ekran dhe një bashkësi hekurudhor, ndoshta nga Sir Christopher Wren, dhe ka një vetëtimë e tetë këmbanat, dating për të 1796. Edhe kisha e shtëpive të disa përmendoreve, duke përfshirë dy altarin varret përkujtuar anëtarët e Carre familjes, Sleaford e Princave të Manor në shekullit të 17-të.

Pamje e kishës nga Eastgate, duke kërkuar në veri-perëndim. E chancel është e dukshme në plan të parë, duke u shtrirë nga nave dhe korridoret. E clerestory dhe majuc janë gjithashtu të dukshme.

PërshkrimiRedakto

St Denys' Kisha është kishës famullitare të benefice të Sleaford (e quajtur më parë Ri Sleaford), e cila përfshin shumicën e tregut në qytetin e Sleaford në anglisht jo-metropolitane, të qarkut të Lincolnshire. E benefice është një vicarage dhe bie brenda dekanati i Lafford dhe archdeaconry dhe dioqeza e Lincoln;[3] si 2015, vikari është Rev. Filipi Anthony Johnson, i cili ishte caktuar për në vitin 2013.[4][5] kishës ndodhet pranë (dhe fytyrat mbi) vendin e tregut në qytetin e qendrës.[3] Ajo i është përkushtuar Shën Denys; Viktorian clergyman dhe lokale, historiani Eduard Trollope u shpreh se kjo është një mesjetare formën e St Dionysius, por nuk e përpunuar në të cilën i disa shenjtorëve të quajtur Dionysius kjo i referohet.[6] Sipas një libërth i botuar nga parochial këshillit të kishës, Shën Denys është një mesjetare të përbëra të Dionysius e Parisit, Dionysius e Areopagite dhe Pseudo-Dionysius e Areopagite.[7]

Si 2015 të rregullta dhe shërbimet e kishës janë planifikuar për të dielave dhe të mërkurën. Populli: të zhvillohej çdo javë në 8:00 të dielave, e ndjekur nga Shkolla e së dielës dhe një të gjitha-mosha e familjes adhurojnë në orën 10:00. Një prind dhe toddler e grupit është caktuar për të mërkurën në ora 9:30.[3]

HistoriRedakto

Historiku dhe origjina eRedakto

E Sleaford zonë ka qenë e banuar që në fund të Hekurit në Moshë, njerëzit u vendosën rreth ford ku një prehistorike track drejtimin northwards nga Bourne kaloi Lumin Slea.[8] Një pjesë të madhe hoard e medaljes moulds që i përkasin Corieltauvi fisit të ketë qenë e zbuluar në këtë fushë dhe me datë të vonë të Hekurit në Moshë.[8] Ajo ishte e pushtuar nga Romakët,[9] dhe pastaj nga Anglo-Saxons.[10] Në vend-emrin Slioford të parë duket në 852, në kuptimin e "kalimit mbi një lumë me baltë", në lidhje me Slea.[11] zgjidhjen rreth kalimit erdhi në jetë e njohur si "Vjetër" Sleaford në të 13-të të shekullit të burimeve për të dalluar atë nga zhvillimet më në perëndim, rreth e sotme treg, e cila erdhi në jetë e njohur si "të Reja" Sleaford.[12] origjina e Re Sleaford nuk janë të qarta, duke çuar në një teori se ishte mbjellë nga Peshkopi i Lincoln në shekullin e 12-të si një mënyrë për të rritur të ardhurat e tij, prandaj bindshëm epitetin "i Ri". Qyteti është busull-pikë layout, e 12-të shekullit data e Shën Denys' stonework dhe të tjera topografike karakteristika të ofrojnë dëshmi për këtë teori.[13][14]

Një spekulative rivlerësimin e Domesday Librin (1086) materiali sugjeron se St Denys' origjinën mund të jenë më herët. Dy manors quajtur Eslaforde (Sleaford) janë regjistruar në Domesday Libri, një të mbajtur nga Remigius, Peshkop i Lincoln, të tjera nga bashkëpunëtor ligjor ramsey Abbey. Peshkopi arritur një Sanksion thegn, Bardi, dhe ka mbajtur 11 carucates me 29 villeins, 11 bordars, 6 sokemen, një kishë dhe prift, si dhe 8 mullinj, 1 ari tokë pyjore, 320 acre (130 ha) të livadh dhe 330 acre (130 ha) e marsh. Bashkëpunëtor ligjor ramsey Kohërave i kishte dhënë tokë në Sleaford dhe fshatrat përreth para Norman Pushtimin e Anglisë, në Domesday saj tarifë përbëhej nga 1 carucate, 1 sokeman, 2 villeins dhe 27 hektarë livadh. Ajo ishte sokeland e abbot të bashkëpunëtor ligjor ramsey është manor e Quarrington, ku ai mbajti dy kishave.[15] , Nuk ka dëshmi për një të dytë të kishës në Quarrington, e cila sugjeron se regjistrimi është alluding në një në një tjetër të abbot e manors për të cilat Quarrington ishte një pasuri të qendrës. Lokale historianët David Roffe dhe Christine Mahany përjashtoi mundësinë që kjo të referuara Cranwell, një tjetër e abbey e tarifave, dhe konkluduan se ajo është ndoshta një referencë për të kishës në të Vjetër Sleaford, të cilit i është dhënë nga një kalorës i bashkëpunëtor ligjor ramsey për Haverholme Priory në c. 1165. Prandaj, kisha pushtuar nga peshkopi në të tjera manor duhet të ketë qenë e dytë të kishës në Sleaford, dhe për këtë arsye mund vetëm të ketë qenë St Denys' në atë që do të bëhen të Reja Sleaford.[16]

ExpansionRedakto

Sleaford and its church were altered considerably in the 12th century, especially under Bishop Alexander of Lincoln; a castle was constructed to the west of the town during his episcopate and work on the earliest surviving parts of the church may date to this period.[17] Facing onto the market place, the tower is the oldest part of the present church building and dates to the late 12th century, probably c. 1180.[18] Its broach spire has been dated to the early 13th century, possibly c. 1220.[18] A prebendary of Sleaford is recorded in the late 13th century whose office was probably founded by one of the post-Conquest Bishops, who were its patrons. The vicarage of Sleaford was founded and endowed in 1274; the record has survived and shows Henry de Sinderby being presented to the vicarage by the Treasurer of Lincoln and Prebendary of Sleaford, Richard de Belleau; the Bishop instituted him that March. The vicar could profit from tithes and oblations, and was given a house formerly occupied by one Roger the chaplain, but he had to pay £15 to the prebendary at the feasts of the Nativity and St John the Baptist. The prebendary otherwise retained his jurisdiction over the parish.[19]

A period of rebuilding and remodelling occurred in the late Middle Ages. A chantry chapel, dedicated to the Virgin Mary, was founded in 1271 by the merchants Thomas Blount and John de Bucham, who endowed it with lands around Old and New Sleaford, and several surrounding villages. The chapel is located on the north aisle, and the chaplain was instructed to pray there for the founders at his daily mass.[20] The chantry priest's house is recorded in the 1440s as one of the oldest buildings in Sleaford; located in the churchyard, it became the Vicarage.[21] The tower was probably accompanied by a nave of a similar date, which was rebuilt in the Decorated Gothic style in the mid to late 14th century; the transept followed twenty or thirty years later, according to Trollope.[18][22] A clerestory was added in around 1430 and the chancel was remodelled at this time.[18]

E hershme moderne dhe më vonëRedakto

Një diocesan kthimin e 1563 regjistruar 145 familje në qarkun e Re Sleaford,[23] ndërsa Compton Regjistrimit (1676) zbulon se Re Sleaford kishte një Konformist popullsi prej 576 njerëzit, jo "Papists", dhe 6 Jo-conformists.[24] Nuk është një gjerësisht lokale traditë që St Denys' është përdorur gjatë anglisht Luftës Civile (1642-51) si një kazermë për parlamentare trupat që shkatërroi brendshme orendi.[25] lokal historiani Trollope deklaruar se ushtarët vjedhur bronzi të shqiponjës lectern (regj. e fundit në 1622),[26] thyen dritaret gotë dhe organi, dhe vodhën me vlerë.[27] Nëse ky dëmtim ka ndodhur ose jo, riparime të windows dhe çati janë kryer në 1657, i paguar nga publiku abonimit. Galeritë janë shtuar edhe të kishës në shekullin e 18-të: e jugut në 1758, në perëndim në 1772, dhe veri në 1783-84.[28] Në 1772, Eduard Evans, një anije është kirurg në HMS Egmont, të dhuruar £300 për të zëvendësuar organ me një ndërtuar nga Samueli Green të Londrës.[20]

Architecture, fittings and groundsRedakto

St Denys' is constructed in Ancaster stone across four periods: the earliest sections in a transitional style between Early English Gothic and Decorated Gothic; the late medieval nave, aisles and chancel in Decorated Gothic; the later Perpendicular Gothic clerestory and chancel; and the Victorian neo-Gothic restorations. The earliest parts consist of the late 12th or early 13th-century tower and spire on the west side of the church, which have a combined height of 144 feet (44 m). Its arched entrance exhibits features of both the Early English and Decorated Gothic styles. During the restoration, a 15th-century window was removed, placed in the churchyard and replaced by arcading and three circlets, deemed "somewhat absurd" by the architectural historian Sir Nikolaus Pevsner.[2][18]

Nuk janë të shumta të tjera përmendore për të shquar Sleafordians. Shembuj janë pllaka për Gjoni Walpoole (d. 1591, monument datë 1631), draper Richard Warsope (d. 1609, të ngritur nga Robert Camock), dhe Rev. Theophilus Brittaine (d. 1696).[29] më Vonë monumente përfshirë ato të Richard Moore (d. Vitin 1771) dhe Elizabeth Cooper (d. 1792), si dhe një pllakë për Eleanor (d. 1725), gruaja e Gjonit Peart.[30][31] E novelës Francis Brooke (d. 1789) është i varrosur në kishë.[32] Clergymen përfshijnë William Shitësi, Joseph Francis (d. 1749) dhe Anthony Skepper (d. 1773). Një dritare është e përkushtuar për një lokal avokat, Henri Snow (d. 1905), dhe memorialet në veri të murit të përfshijë Xhorxh Jeudwine (d. 1952), një tjetër avokat, lokal dhe historiani William Hosford (d. 1987).[33] monument Ann Bankes (d. 1834) përfshin një statujë e një gruaje fundosja në tokë, që Pevsner quajtur "shumë të tenderit", ndërsa tabletë të Ann Moore (d. 1830) në transept të theksohet si "e mirë Grecian".[30]

CitationsRedakto

 1. ^ "Listed buildings". Historic England. Marrë më 7 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Pevsner, Harris & Antram 2002, p. 650
 3. ^ a b c "Sleaford Parish Church - St Denys', Sleaford". A Church Near You. Church of England. Marrë më 6 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Contact us". St Denys' Church, Sleaford. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 3 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "New vicar at St Denys' Church". Sleaford Standard. 23 tetor 2013. Marrë më 6 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Trollope 1872, p. 147
 7. ^ Hoare 1988, p. 12
 8. ^ a b Mahany & Roffe 1979, p. 6
 9. ^ Mahany & Roffe 1979, pp. 8–10
 10. ^ Mahany & Roffe 1979, p. 10
 11. ^ Ekwall 1977, p. 462
 12. ^ "Settlement of Old Sleaford (Reference Name MLI91636)". Lincs to the Past. Lincolnshire Archives. Marrë më 29 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Mahany & Roffe 1979, pp. 11–16
 14. ^ Pawley 1996, pp. 15–16
 15. ^ Mahany & Roffe 1979, p. 11
 16. ^ Mahany & Roffe 1979, pp. 13–14
 17. ^ Pawley 1996, p. 25
 18. ^ a b c d e Historic England.
 19. ^ Trollope 1872, pp. 140–141
 20. ^ a b Trollope 1872, p. 152
 21. ^ Pawley 1996, p. 33
 22. ^ Trollope 1872, pp. 147–148
 23. ^ "General Settlement Record for New Sleaford" Heritage Gateway.
 24. ^ Whiteman & Clapinson 1987, pp. 363
 25. ^ Pawley 1996, p. 42
 26. ^ Trollope 1872, p. 164
 27. ^ Trollope 1872, p. 151
 28. ^ Hoare 1988, p. 1
 29. ^ Trollope 1872, pp. 161–162
 30. ^ a b Pevsner, Harris & Antram 2002, p. 653
 31. ^ Trollope 1872, p. 162
 32. ^ Edwards, Mary Jane (2008).
 33. ^ Hoare 1988, p. 8

BibliographyRedakto