Kisha e Shën Kozmait (Kolkondas)

monument kulture në Shqipëri

Kisha e Shën Kozmait është një monument i trashëgimisë kulturore në Kolkondas, rrethi i Fierit, në qarkun e Fierit, Shqipëri. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "6, 15.01.1963".

Kisha e Shën Kozmait (Kolkondas)
Manastiri i Shën Kozmait 10.jpg
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Kolkondas, Rrethi i Fierit, Qarku i Fierit, Shqipëri
Koordinatat 40°48′11″V 19°32′36″L / 40.803061°V 19.543439°L / 40.803061; 19.543439Koordinatat: 40°48′11″V 19°32′36″L / 40.803061°V 19.543439°L / 40.803061; 19.543439
Organi drejtues DRKK Fier
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 15.01.1963
Nr. i referencës FR015
Tipologjia Kishë e tipit sallë
Kisha e Shën Kozmait (Kolkondas) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Kozmait (Kolkondas)
Kisha e Shën Kozmait në hartë

Manastiri i Shën Kozmait është një nga thesaret e çmuara të trashëgimisë sonë kulturore, i ndërtuar i gjithi nga myzeqarët, me kontributin financiar të Ali pashë Tepelenës në vitet 1814-1815 për nder të Shën Kozmait të Etolit.

Në të ndodhen dy kisha: Shën Maria (kisha më e vjetër) dhe kisha e Shën Kozmait. Sot manastiri është një atraksion shpirtëror mrekullibërës dhe kulturor, i vizituar mjaftë nga vendasit dhe të huajt.[1]

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I FIERIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 maj 2017. Marrë më 1 gusht 2017.