Kishaveci

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Dibrës
Flag of Albania.svg Kishaveci
Noimage.png
Emri: Kishaveci
Qarku: Qarku i Dibrës
Rethi: Rrethi i Dibrës
Komuna: Komuna Kastriot
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Kishaveci është një fshat në Shqipëri.

GjeografiaRedakto

Ai shtrihet ne faqen e një kodre me një popullsi jo te madhe. Ndodhet rreth 11 km larg qytetit te Peshkopisë ne v.p te tij. Kufizohet me disa fshatra si : ne jug me fshatin Vakuf, ne lindje me Kandrrin, ne veri me Lacesen kurse ne perëndim e lumin Drin. Kishaveci dallohet per popullsi te hershme ku fiset e para jane Bodi, Pira, Loka, Kaca etj.

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

HistoriaRedakto

Shih dhe këtëRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto