Kustavi (finlandisht: Kustavin kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Kustavi
Kustavin kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Kustavi is located in Finlanda
Kustavi
Kustavi
Vendndodhja e Kustavi në Finlandë

Koordinatat: 60°32.8′V 21°21.5′L / 60.5467°V 21.3583°L / 60.5467; 21.3583

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Veijo Katara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 769.88 [1] km2
Popullsia 891 [2] banorë
Dendësia 5.35 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1874
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kustavi.fi

Komuna ka një popullsi prej 891 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 769.88 kilometra katrorë (297.25 sq mi) prej të cilave 603.45 km2 (232.99 sq mi) është uji[1]. Dendësia e popullsisë është 5.35 banorë për kilometër katror (13.9/sq mi).

Brenda sipërfaqes së komunës janë mbi 2,000 ishuj.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 28 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto