Kyrie Irving

basketbollist amerikan

Irving Kyrie Andrew Irving (lindur më 23 mars 1992) është një lojtar profesionist amerikan i basketbollit për Boston Celtics[lidhje e vdekur] të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA). Ai u emërua NBA Rookie of the Year pasi u përzgjodh nga Cavaliers Cleveland me marrjen e parë të përgjithshme në draftin e 2011 NBA. Një pesë-herë NBA All-Star, Irving u zgjodh në ekipin e tretë All-NBA në 2015. Ai fitoi një kampionat NBA me Cavaliers në vitin 2016.

Irving luajti basketbollin e kolegjit për Duke Blue Devils para se të bashkohej me Cavaliers. Ai u emërua Lojtari më i Vlefshëm i Lojtarëve Gjithë-Yllit të NBA-së (MVP) në vitin 2014. Në finalet e vitit 2016 të NBA, ai bëri një gol në fushë me tre pikë me 53 sekonda të mbetura në një Game 7 të lidhur për të ndihmuar në udhëheqjen e Cavaliers në një kampionat luftëtarët e Artë të Shtetit. Pasi humbi në finalet në një rikthim kundër Warriors në 2017, Irving kërkoi një tregti, dhe ai u trajtua në Boston. Irving ka luajtur edhe për ekipin kombëtar të Shteteve të Bashkuara, me të cilin ka fituar medaljen e artë në Kupën Botërore të Basketbollit 2014 dhe Olimpiadën Verore 2016.

Jeta e hershmeRedakto

Irving u lind më 23 mars 1992 në Melburn, Australi, tek prindërit amerikanë.[1] Ai është djali i Drederick dhe Elizabeth Irving, dhe babai i Shetellia Irving. [2] Ai ka një motër më të vjetër, Azi, dhe një motër më të vogël, Londër. Babai i tij, Drederick, luajti basketboll kolegj në Universitetin e Bostonit së bashku me Shawn Teague dhe nën trajnerin Rick Pitino. Pas përfundimit të karrierës së tij kolegji, babai i Irving shkoi në Australi për të luajtur në mënyrë profesionale për Bulleen Boomers. Irving jetonte në periferinë e Kew të Melburnit para se të zhvendoste në Shtetet e Bashkuara kur ishte dy vjeç. Ai mban shtetësi të dyfishtë amerikane dhe australiane. Nëna e Irving, Elizabeth, e cila ishte Sioux, vdiq nga një sëmundje kur ai ishte katër vjeç, kështu që Drederick e ngriti atë me ndihmën e hallave të Irvingit.

Irving u rrit në West Orange, New Jersey, ku shpesh ai shkoi në lojërat e të rriturve të babait të tij. Frymëzimi i tij për të luajtur në NBA erdhi pas luajtur në Continental Airlines Arena gjatë një udhëtimi në shkollë në klasën e katërt, ku ai deklaroi "Unë do të luaj në NBA, unë premtoj". Si rezultat i lidhjes së babait të tij me Universitetin e Bostonit, Irving kaloi shumë kohë në Boston, duke përfshirë kampin e aftësive të basketbollit të BU. Në klasën e pestë, atij iu ofrua një bursë në Universitetin e Bostonit nga trajneri i atëhershëm Dennis Wolff. [3] Si një adoleshent, Irving luajti për Runners Rrugore të Bashkimit Atletik Amator (AAU).

Karriera e Shkollës së MesmeRedakto

Irving luajti për Akademinë e Montclair Kimberley në fëminën e tij të parë dhe të dytë në shkollën e mesme. Ai kishte mesatarisht 26.5 pikë, 10.3 asistime, 4.8 kërcime dhe 3.6 vjedhje dhe u bë vetëm golashënuesi i dytë i shkallës së parë të shkollës. Në vitin e tij të dytë, ai e udhëhoqi MKA-në titullin e parë të shtetit të tij në New Jersey Prep 'B'. Pas atij viti, ai u transferua në Shkollën e Mesme St Patrick, sepse ai ndjeu se kishte nevojë për një sfidë më të madhe. Ai kishte për t'u ulur jashtë 30 ditët e para të stinës së Patrick's për shkak të transferimit. Ndërsa në St. Patrick, Irving luajti me Michael Kidd-Gilchrist, i cili konsiderohej gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në klasën e vitit 2011. Në sezonin e tij të parë në Shën Patrik, Irving kishte mesatarisht 17.0 ppg., 5.0 rpg., 6.0 apg. dhe 2.0 spg. Ai gjithashtu e udhëhoqi ekipin e tij në titullin e tretë të New Jersey Tournament of Champions në katër vjet. Në gusht të vitit 2009, ai luajti në Nike Global Challenge, në të cilin ai drejtoi Lindjen e SHBA në titullin e turneut. Ai ishte MVP me 21.3 ppg. dhe 4.3 apg. Vitin e ardhshëm, St Patrick u ndalua nga turneu shtetëror për mbajtjen e praktikës para fillimit të lejuar të sezonit të sporteve dimërore. Pavarësisht se u ndalua nga turneu i shtetit, St Patrick shkoi 24-3 dhe fitoi kampionatin e Bashkimit të Qarkut të Qarkut. Kyrie mbaroi vitin e tij të lartë me 24.0 ppg, 5.0 rpg. dhe 7.0 apg.[4]

Më 19 janar 2010, Irving u përzgjodh për Junior National Select Team 2010. Ekipi luajti në Samitin e Nike Hoop 2010 në Rose Garden në Portland, Oregon, më 10 prill. Ai u zgjodh gjithashtu për të luajtur në Lojrat All-American të McDonald's dhe 2010 Brand Jordan Classic, ku ai u emërua si bashkë-MVP me Harrison Barnes. Në qershor 2010, Irving ishte pjesë e ekipit fitues të medaljes së Artë të Shteteve të Bashkuara në kampionatin FIBA ​​Under-18 Under-18.

Ceveland Cavaliers(2011-2017)Redakto

Sezoni 2011-12: Rookie e Vitit Irving njoftoi se do të heqë dorë nga tri sezonet e tij të fundit të kualifikimit dhe do të hyjë në draftin e NBA 2011, ku ai u zgjodh me zgjedhjen e parë të përgjithshme nga Cleveland Cavaliers. Irving nënshkroi një kontratë me Cleveland Cavaliers së bashku me shokun e ri të rradhës Tristan Thompson më 10 dhjetor 2011. Të dy Irving dhe Thompson u emëruan në Rising Stars Challenge 2012. Irving luajti për ekipin Chuck ndërsa Thompson luajti për ekipin Shaq. Irving shënoi 34 pikë në ndeshje, duke përfshirë edhe 8-8 nga radhët e tre pikëve, dhe fitoi nderimet e MVP. Për sezonin, Irving fitoi çmimin NBA të Rookie të Vitit 2012, duke fituar 117 vota të mundshme në vendin e parë. [29] Ai ishte gjithashtu e vetmja zgjedhje e njëanshme për ekipin e parë të All-Rookie NBA. Për sezonin, Irving mesatarisht 18.5 pikë, 5.4 ndihmon dhe gjuajti 46.9 për qind nga fusha, duke përfshirë 39.9 për qind në tre pikë.[5]

ReferimetRedakto