Langreo është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Nalón, të provincës Asturias, në Asturias. Langreo ka 45397 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 82.46 km2.

Langreo
Komunë
noform
The town of Langreo at the Nalón Valley
Stema_figuraBandera Llangreu 2.svg
Vendndodhja
Langreo is located in Spanjë
Langreo
Langreo

Koordinatat: 43°18′V 5°41′P / 43.300°V 5.683°P / 43.300; -5.683

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Asturias
Provinca Asturias
Qarku Nalón
Kryetari i Bashkisë María Esther Díaz
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 82.46 km2
Lartësia 1021 m (m.n.d.)
Popullsia 45397 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Langreanos
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 33930(District of La Felguera)33900(District of Sama)33920(District of Riaño)33909(District of Ciaño)33934(District of Lada)
Faqja Zyrtare www.langreo.as

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto