Papa Leoni V ( l. ?, Ardea - v. shtator 903/primi mesi del 904, Roma) ishte papa i 118 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më gusht 903 dhe deri më shtator 903/29 janar 904. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti IV, ndërsa pasardhësi papa Serxhio III.

Papa Leoni V
Pope Leo V.jpg
papa i 118 i Kishës Katolike
Zgjedhja gusht 903
Shugurimi peshkopal gusht 903
Fundi papatit shtator 903/29 janar 904
Paraardhësi papa Benedikti IV
Pasardhësi papa Serxhio III
Lindja Ardea, ?
Vdekja Roma, shtator 903/primi mesi del 904

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Leoni V - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti IV
Papë
gusht 903 – shtator 903/29 janar 904
Pasardhësi 
papa Serxhio III