Liège (Gjermanisht: Lüttich; Holandisht: Luik) është qytet dhe komunë në rajonin Wallonia, Belgjikë. Ndodhet në lindje të Belgjikës, jo shumë larg kufirit me Holandën (Maastricht) është rreth 33 km në veri) dhe me Gjermaninë (Aachen është rreth 53 km në veri-lindje).

Liège
Luik
Lüttich
Qytet
noform
Statuja e Charlemagne në qendër të Liège
Stema_figura
Stema
LuikVlag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Liège is located in Belgjika
Liège
Liège

Koordinatat: 50°38′V 05°34′L / 50.633°V 5.567°L / 50.633; 5.567

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Wallonia
Provinca Liège
Kryetari i Bashkisë Willy Demeyer
Partia Partia Socialiste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 69.39 km2
Popullsia 196,970 banorë
Dendësia 2,800 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 4000–4032
Prefiksi 04
Faqja Zyrtare www.liege.be

DemografiaRedakto

Më 1 janar 2013, komuna e Liège ka pasur 197,013 banorë. Zona metropolitane ka rreth 750,000 banorë. Banorët janë kryesisht folës të gjuhës frënge, me pak folës të gjuhës gjermane dhe holandeze. Sikur pjesa tjetër e Belgjikës, popullsia e minioriteteve janë rritur që nga viti 1990. Qyteti është bërë shtëpia e shumë imigrantëve turk dhe algjerianë.

EkonomiaRedakto

Në të kaluarën, Liège ishte një nga qendrat kryesore të industrisë në Evropë, veçanërisht kanë bërë çelikë. Duke filluar më 1817, John Cockerill gjerësisht zhvilloi industrinë e hekurit dhe çelikut. Industria e Seraing ishte më e madhja në botë.

Liège ka qenë poashtu qendër kryesore për armëpunuesit që nga Mesjeta dhe industria e armëve është ende e fortë sot, me selinë e FN Herstal dhe CMI Mbrojtjes duke u vendosur në Liège.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Lille Facts & Figures". Mairie-Lille.fr. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shkurt 2009. Marrë më 2007-12-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "International Relations of the City of Porto" (PDF). 2006–2009 Municipal Directorate of the Presidency Services International Relations Office. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 13 janar 2012. Marrë më 2009-07-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto