Lista e misioneve diplomatike në Maqedoninë e Veriut

Kjo faqe liston misionet diplomatike rezidente në Maqedoninë e Veriut . Aktualisht, kryeqyteti i Shkupit pret 31 ambasada dhe 17 konsullata të përgjithshme të vendeve të ndryshme. Disa vende të tjera kanë mision të akredituar nga kryeqytete të tjera, kryesisht në Vjenë , Beograd , Sofje dhe Ankara .

Harta e misioneve diplomatike në Republikën e Maqedonisë së Veriut
Ambasada shqiptareShkup.
Ambasada kroateShkup.
Ambasada italianeShkup.
Ambasada polakeShkup.
Ambasada spanjolleShkup.
Ambasada turkeShkup.
Ambasada amerikaneShkup.

AmbasadatRedakto

Shkup

Misionet te tjeraRedakto

Konsullata të Përgjithshme në Shkup/Kumanovë/Manastir qytete të tjeraRedakto

  Shqipëria (Manastir)
  Australia (Shkup)
  Austria (Manastir)
  Bjellorusia (Shkup)
  Bosnja dhe Hercegovina (Manastir)
  Bullgaria (Manastir)
  Belgjika (Shkup)
  Kroacia ( Manastir , Strumicë )
  Kanadaja ( Shkup )
  Danimarka ( Shkup )
  Estonia ( Shkup )
  Franca (Manastir)
  Greqia (Manastir)
  Guinea ( Shkup )
  Hungaria (Manastir)
  Indonezia ( Shkup )
  India ( Shkup )
  Izraeli ( Shkup )
  Kosova ( Dibër , Strugë )
  Letonia ( Shtip , Shkup )
  Lituania ( Shkup )
  Meksika ( Shkup )
  Moldavia ( Shkup , Strumicë )
  Mongolia ( Shkup )
  Mali i Zi (Manastir , Shtip )
  Maroku ( Shkup )
  Peruja ( Shkup )
  Polonia (Ohër)
  Rumania ( Kumanovë , Manastir , Shtip )
  Rusia ( Manastir , Ohër )
  Serbia ( Manastir )
  Sllovenia ( Ohër )
  Turqia ( Manastir , Strugë )
  Mbretëria e Bashkuar ( Manastir )
  Ukraina ( Manastir )

Ambasadat për tu hapurRedakto

  Izraeli [1]

Ambasadat jorezidenteRedakto

Shiko gjithashtuRedakto

ShënimeRedakto

  1. ^ https://telma.com.mk/2020/08/28/%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b2%d1%98%d1%83-%d1%81%d0%be-%d0%b8%d0%b7%d1%80%d0%b0%d0%b5%d0%bb%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%b0%d0%bc%d0%b1%d0%b0%d1%81%d0%b0%d0%b4%d0%be%d1%80-%d0%b4%d0%b0/. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.vanguardia.com/actualidad/colombia/255694-gobierno-designo-nuevos-embajadores-no-residentes
  3. ^ "Embassy of Finland, Zagreb - Ministry for Foreign Affairs of Finland: Diplomatic missions: Zagreb (Embassy)". Formin.finland.fi. 9 janar 2011. Marrë më 2012-11-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Accreditation". Embassy of the United Republic of Tanzania in Italy. 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 mars 2015. Marrë më 12 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

-1.Ambasadori jo-rezident i Izraelit për Maqedoninë e veriut (me seli në Jaruzalem) z. Dan Orjan pohoi në një intervistë se shumë shpejtë do të hapet ambasadë të IzraelitShkup.