Lista e valutave në qarkullim

artikull-listë e Wikimedias

Kjo listë përmban 182 valuta kombëtare de facto të 193 shteteve anëtare të OKB, 2 shteteve vëzhguese të OKB, 9 shtete me njohje të kufizuar (me të trashë), dhe 33 territore të varura (të anuar).

Valuta është një njësi këmbimi dhe quhet para dhe mjet këmbimi. Valutat përfshijnë letrën, pambukun, ose polimeret dhe metalet për monedhat. Shtetet në përgjithësi e kanë monopol emetimin e parasë në valutën vendase, megjithëse disa shtete kanë valuta të përbashkëta. Sot, valuta është mjeti dominues i këmbimit.

Lista e valutave në qarkullim sipas vendeve dhe territoreveRedakto

Shteti ose territori[1] Valuta[2][3] Simboli i valutës[4] Kodi ISO[3] Njësia e fraksionimit Numri i fraksionimit
  Abkazia Aspari Abkazian[A] None None None None
Rubla Ruse р. RUB Kopek 100
  Afganistani Afghani Afganinstanez ؋ AFN Pul 100
  Akrotiri dhe Dhekelia Euro EUR Cent 100
  Shqipëria Leku Shqiptar L ALL Qindarkë 100
  Alderney Paundi i Alderney[A] £ None Penny 100
Paund sterlina[C] £ GBP Penny 100
Paundi i Guernsey £ GGP[N] Penny 100
  Algjeria Dinari Algjerian د.ج DZD Santeem 100
  Andorra Euro EUR Cent 100
  Angola Kwanza Angolian Kz AOA Cêntimo 100
  Anguilla Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Antigua dhe Barbuda Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Argjentina Peso Argentinas $ ARS Centavo 100
  Armenia Drami Armenian   AMD Luma 100
  Aruba Florina Arubiane ƒ AWG Cent 100
  Ascension Island Paundi i Ascensionit[A] £ Penny 100
Paundi i Shën Helenës £ SHP Penny 100
  Australia Dollari Australian $ AUD Cent 100
  Austria Euro EUR Cent 100
  Azerbajxhani Manati Azerbaixhanas   AZN Qəpik 100
  Bahamet Dollari Bahamian $ BSD Cent 100
  Bahraini Dinari i Bahreinit .د.ب BHD Fils 1,000
  Bangladeshi Taka e Bangladeshit BDT Paisa 100
  Barbados Dollari Barbadian $ BBD Cent 100
  Bjellorusia Rubla Bjelloruse Br BYR Kapyeyka 100
  Belgjika Euro EUR Cent 100
  Belize Dollari i Belizes $ BZD Cent 100
  Benini Franga Afrikanolindore Fr XOF Centime 100
  Bermuda Dollari Bermudian= $ BMD Cent 100
  Butani Ngultrumi Butanez Nu. BTN Chetrum 100
Rupia Indiane Rupia Indiane INR Paisa 100
  Bolivia Boliviano Bolivian Bs. BOB Centavo 100
  Bonaire Dollari Amerikan $ USD Cent 100
  Bosnja dhe Hercegovina Marka e Bosnjes dhe Hercegovinës KM ose КМ BAM Fening 100
  Bocvana Pula Botsvaneze P BWP Thebe 100
  Brazili Reali Brazilian R$ BRL Centavo 100
  Territori Britanik në Oqeanin Indian Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Ishujt e Virgjër Britanikë Dollari i Ishujve të Virgjër Britanikë[A] $ None Cent 100
Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Brunei Dollari i Bruneit $ BND Sen 100
Dollari i Singaporit $ SGD Cent 100
  Bullgaria Levi Bullgar лв BGN Stotinka 100
  Burkina Faso Franga Afrikanolindore Fr XOF Centime 100
  Birmania Kyati Birmanez Ks MMK Pya 100
  Burundi Franga Burundiane Fr BIF Centime 100
  Kamboxhia Rieli Kamboxhian KHR Sen 100
  Kameruni Franga Afrikanolindore Fr XAF Centime 100
  Kanadaja Dollari Kanadez $ CAD Cent 100
  Kepi i Gjelbër Escudo i Bregut të Gjelbër Esc or $ CVE Centavo 100
 Ishujt Cayman Dollari i Ishujve Kajman $ KYD Cent 100
  Republika e Afrikës Qendrore Franga Afrikanoqëndrore Fr XAF Centime 100
  Çadi Franga Afrikanoqëndrore Fr XAF Centime 100
  Kili Peso Kilean $ CLP Centavo 100
  Kina Juani Kinez ¥ or 元 CNY Fen[E] 100
  Ishujt Kokos e Keeling Dollari Australian $ AUD Cent 100
  Kolumbia Peso Kolumbian $ COP Centavo 100
  Komoros Franga e Komoros Fr KMF Centime 100
  Republika Demokratike e Kongos Franga Kongoleze Fr CDF Centime 100
  Republika e Kongos Franga Afrikanoqëndrore Fr XAF Centime 100
  Ishulli Kuk Dollari Neozelandez $ NZD Cent 100
Dollari i Ishujve Kuk $ None Cent 100
  Kosta Rika Colóni i Kosta Rikës CRC Céntimo 100
  Bregu i Fildishtë Franga Afrikanoperëndimore Fr XOF Centime 100
  Kroacia Kuna Kroate kn HRK Lipa 100
  Kuba Peso Kubane e ndërrueshme $ CUC Centavo 100
Peso Kubane $ CUP Centavo 100
  Kuraçao Guilderi i Antileve Holandeze ƒ ANG Cent 100
  Qipro Euro EUR Cent 100
  Republika Çeke Koruna Çeke CZK Haléř 100
  Danimarka Krona Daneze kr DKK Øre 100
  Xhibuti Franga Xhibutjane Fr DJF Centime 100
  Dominika Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Republika Dominikane Peso Dominikane $ DOP Centavo 100
  Timori Lindor Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
Centavo
  Ekuadori Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
Centavo
  Egjipti Paundi Egjiptian £ ose ج.م EGP Piastre[F] 100
  El Salvador Colóna Salvadoriane SVC Centavo 100
Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Guinea Ekuatoriale Franga Afrikanoqëndrore Fr XAF Centime 100
  Eritrea Nafka e Eritresë Nfk ERN Cent 100
  Estonia Euro EUR Cent 100
  Etiopia Birri Etiopian Br ETB Santim 100
  Ishujt Falkland Paundi i Ishujve Falkland £ FKP Penny 100
  Ishujt Faroe Krona Daneze kr DKK Øre 100
Króna e Faroeve kr None Oyra 100
  Fixhi Dollari i Fixhit $ FJD Cent 100
  Finlanda Euro EUR Cent 100
  Franca Euro EUR Cent 100
  Polinezia franceze Franga CFP Fr XPF Centime 100
  Gaboni Franga Afrikanoqëndrore Fr XAF Centime 100
  Gambia Dalasi Gambian D GMD Butut 100
  Gjeorgjia Lari Gjeorgjian GEL Tetri 100
  Gjermania Euro EUR Cent 100
  Gana Cedi Ganez GHS Pesewa 100
  Gjibraltari Paundi i Gjibraltarit £ GIP Penny 100
  Greqia Euro EUR Cent 100
  Grenada Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Guatemala Quetzali i Guatemalës Q GTQ Centavo 100
  Guernsey Paund sterlina[C] £ GBP Penny 100
Paundi i Guernsey £ Penny 100
  Guineja Franga Guineane Fr GNF Centime 100
  Guinea-Bissau Franga Afrikanoperëndimore Fr XOF Centime 100
  Guajana Dollari Guajanez $ GYD Cent 100
  Haiti Goruda Haitiane G HTG Centime 100
  Honduras Lempira Hondurase L HNL Centavo 100
  Hong Kongu Dollari i Hong Kongut $ HKD Cent 100
  Hungaria Florina Hungareze Ft HUF Fillér 100
  Islanda Króna Islandeze kr ISK Eyrir 100
  India Rupia Indiane Rupia Indiane INR Paisa 100
  Indonezia Rupia Indoneziane Rp IDR Sen 100
  Irani Riali Iranian IRR Dinar 100
  Iraku Dinari Irakian ع.د IQD Fils 1,000
  Irlanda Euro EUR Cent 100
  Ishulli i Njeriut Paund sterlina[C] £ GBP Penny 100
Paundi Manx £ IMP[N] Penny 100
  Izraeli New Shekeli Izraelit ILS Agora 100
  Italia Euro EUR Cent 100
  Xhamajka Dollari Xhamaikan $ JMD Cent 100
  Japonia Jeni Japonez ¥ JPY Sen[G] 100
  Ishulli Xhersi Paund sterlina[C] £ GBP Penny 100
Pundi i Xhersit £ JEP[N] Penny 100
  Jordania Dinari Jordanez د.ا JOD Piastre[H] 100
  Kazakistani Tenge Kazakistanez KZT Tïın 100
  Kenia Shilinga Keniane Sh KES Cent 100
  Kiribati Dollari Australian $ AUD Cent 100
Dollari i Kiribatit[A] $ None Cent 100
  Koreja e Veriut North Korean won KPW Chon 100
  Korea Jugore Won Koreanojugor KRW Jeon 100
  Kosova Euro EUR Cent 100
  Kuvajti Dinari Kuvaitian د.ك KWD Fils 1,000
  Kirgistani Somi Kirgistanas лв KGS Tyiyn 100
  Laosi Kipi Laosian LAK Att 100
Lettland  Letonia Latsi Letonez Ls LVL Santīms 100
  Libani Paundi Libanez ل.ل LBP Piastre 100
  Lesoto Loti Lesotian L LSL Sente 100
Randi Afrikanojugor R ZAR Cent 100
  Liberia Dollari Liberian $ LRD Cent 100
  Libia Dinari Libian ل.د LYD Dirham 1,000
  Lihtenshtajni Franga Zvicerane Fr CHF Rappen 100
  Lituania Litasi Lituanez Lt LTL Centas 100
  Luksemburgu Euro EUR Cent 100
  Makao Pataca i Makaut P MOP Avo 100
  Maqedonia e Veriut Dinari Maqedonas ден MKD Deni 100
  Madagaskari Ariary Malasgaj Ar MGA Iraimbilanja 5
  Malavi Kwacha Malauian MK MWK Tambala 100
  Malajzia Ringgiti Malajzian RM MYR Sen 100
  Maldivet Rufiyaa Maldivian MVR Laari 100
  Mali Franga Afrikanoperëndimore Fr XOF Centime 100
  Malta Euro EUR Cent 100
  Ishujt Marshall Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Mauritania Ouguiya Mauritaniane UM MRO Khoums 5
  Mauritiusi Rupia Mauritiane MUR Cent 100
  Meksika Peso Meksikane $ MXN Centavo 100
  Federata Mikroneziane Dollari Mikronezian[A] $ None Cent 100
Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Moldavia Leu Moldav L MDL Ban 100
  Monako Euro EUR Cent 100
  Mongolia Tögrögu Mongolez MNT Möngö 100
  Mali i Zi Euro EUR Cent 100
  Montserrati Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Maroku Dirhami Maroken د.م. MAD Centime 100
  Mozambiku Meticali i Mozambikut MT MZN Centavo 100
  Republika Nagorno-Karabakh Drami Armenian դր. AMD Luma 100
Drami Nagorno-Karabakh[A] դր. Luma 100
  Namibia Dollari Namibian $ NAD Cent 100
Randi Afrikanojugor R ZAR Cent 100
  Naurua Dollari Australian $ AUD Cent 100
Dollari Nauruan[A] $ None Cent 100
  Nepali Rupia Nepaleze NPR Paisa 100
  Holanda Euro[I] EUR Cent 100
  Kaledonia e Re Franga CFP Fr XPF Centime 100
  Zelanda e Re Dollari Neozelandez $ NZD Cent 100
  Nikaragua Córdoba Nikaraguajan C$ NIO Centavo 100
  Nigeri Franga Afrikanoperëndimore Fr XOF Centime 100
  Nigeria Naira Nigeriane NGN Kobo 100
  Niue Dollari Neozelandez $ NZD Cent 100
Dollari Niuean[A] $ Cent 100
  Qiproja Veriore Lira Turke   TRY Kuruş 100
  Norvegjia Krona Norvegjeze kr NOK Øre 100
  Omani Riali i Omanit ر.ع. OMR Baisa 1,000
  Pakistani Rupia Pakistaneze PKR Paisa 100
  Palau Dollari i Palaut[A] $ None Cent 100
Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Palestina New Shekeli Izraelit ILS Agora 100
Dinari Jordanez د.ا JOD Piastre[H] 100
  Panama Balboa Panameze B/. PAB Centésimo 100
Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Papua Guinea e Re Kina e Papuas dhe Guinesë së Re K PGK Toea 100
  Paraguai Guaraní Paraguajan PYG Céntimo 100
  Peru Nuevo Soli Peruan S/. PEN Céntimo 100
  Filipinet Peso Filipinas PHP Centavo 100
  Ishujt Pitcairn Dollari Neozelandez $ NZD Cent 100
Dollari i Ishujve Pitcairn[A] $ Cent 100
  Polonia Złoty Polak PLN Grosz 100
  Portugalia Euro EUR Cent 100
  Katari Riyal i Katarit ر.ق QAR Dirham 100
  Rumania Lei Rumun L RON Ban 100
  Rusia Rubla ruse руб. RUB Kopek 100
  Ruanda Franga Ruandeze Fr RWF Centime 100
  Saba Dollari Amerikan $ USD Cent 100
  Republika Arabe Sahrawi Dinari Algjerian د.ج DZD Santeem 100
Ouguiya Mauritaneze UM MRO Khoums 5
Dirham Maroken د. م. MAD Centime 100
Peseta Sahrawi[J] Ptas Centime 100
  Shën Helena Paundi i Shën Helenës £ SHP Penny 100
  Saint Kits dhe Nevis Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Shën Lucia Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Shën Vincenti dhe Grenadinet Dollari i Karaibeve Lindore $ XCD Cent 100
  Samoa Tālā Samoane T WST Sene 100
  San Marino Euro EUR Cent 100
  Sao Tome dhe Principe Dobra e Sao Tome dhe Principes Db STD Cêntimo 100
  Arabia Saudite Riali Saudit ر.س SAR Halala 100
  Senegali Franga Afrikanoperëndimore Fr XOF Centime 100
  Serbia Dinari Serb дин. ose din. RSD Para 100
  Sejshellet Rupia e Sejshelleve SCR Cent 100
  Sierra Leone Leone e Sierra Leones Le SLL Cent 100
  Singapori Dollari i Bruneit $ BND Sen 100
Dollari i Singaporit $ SGD Cent 100
  Sint Eustatius Dollari Amerikan $ USD Cent 100
  Sint Maarten Guilder i Antileve Holandeze ƒ ANG Cent 100
  Sllovakia Euro EUR Cent 100
  Sllovenia Euro EUR Cent 100
  Ishujt Solomon Dollari i Ishujve Solomon $ SBD Cent 100
  Somalia Shilinga Somaleze Sh SOS Cent 100
  Somaliland Shilinga e Somalilandit Sh None Cent 100
  Afrika jugore Randi Afrikanojugor R ZAR Cent 100
  Ishujt e Xhorxhias Jugore dhe Sanduiçit të Jugut Paund sterlina £ GBP Penny 100
Paundi i Ishujve të Xhorxhias Jugore dhe Sanduiçit të Jugut[A] £ None Penny 100
  Osetia e Jugut Rubla Ruse р. RUB Kopek 100
  Spanja Euro EUR Cent 100
  Sudani i Jugut Paundi i Sudanit të Jugut £ SSP Piastre 100
  Sri Lanka Rupia e Sri Lankës Rs or රු LKR Cent 100
  Sudani Paundi Sudanez £ SDG Piastre 100
  Surinami Dollari i Surinames $ SRD Cent 100
  Suazilendi Lilangeni i Suazilendit L SZL Cent 100
  Suedia Krona Suedeze kr SEK Öre 100
  Zvicra Franga Zvicerane Fr CHF Rappen[K] 100
  Siria PAundi Sirian £ or ل.س SYP Piastre 100
  Taivani Dollari i Ri Taivanez $ TWD Cent 100
  Taxhikistani Somoni Taxhkistanez ЅМ TJS Diram 100
  Tanzania Shilinga Tanzaniane Sh TZS Cent 100
  Tailanda Bahti Tailandez ฿ THB Satang 100
  Togo Franga Afrikanoperëndimore Fr XOF Centime 100
  Tonga Paʻanga e Tongos T$ TOP Paʻanga e Tongos[L] 100
  Transnistria Rubla Transinistriane р. PRB[N] Kopek 100
  Trinidadi dhe Tobago Dollari i Trinidadit dhe Tobagos $ TTD Cent 100
  Tristan da Cunha Paundi i Shën Helenës £ SHP Penny 100
Paundi i Tristan da Cunha[A] £ Penny 100
  Tunizia Dinari Tunizian د.ت TND Millime 1,000
  Turqia Lira Turke   TRY Kuruş 100
  Turkmenistani Manati Turkmen m TMT Tennesi 100
  Ishujt e Turks dhe Caicos Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Tuvalu Dollari Australian $ AUD Cent 100
Dollari Tuvaluan $ None Cent 100
  Uganda Shilinga Ugandeze Sh UGX Cent 100
  Ukraina Hryvnia Ukrainase UAH Kopiyka 100
  Emiratet e Bashkuara Arabe Dirhami i Emirateve të Bashkuara Arabe د.إ AED Fils 100
  Britania e Madhe Paund sterlina[C] £ GBP Penny 100
  SHBA Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
  Uruguai Peso Uruguajane $ UYU Centésimo 100
  Uzbekistani Somi Uzbekistanas лв UZS Tiyin 100
  Vanuatu Vatu i Vanuatus Vt VUV
  Vatikani Euro EUR Cent 100
  Venezuela Bolívari Venezuelian Bs F VEF Céntimo 100
  Vietnami Dồngu Vietnamez VND Hào[M] 10
  Wallis dhe Futuna Franga CFP Fr XPF Centime 100
  Jemeni Riali i Jemenit YER Fils 100
  Zambia Kwacha Zambian ZK ZMW Ngwee 100
  Zimbabveja Pula e Bocvanës P BWP Thebe 100
Paund sterlina[C] £ GBP Penny 100
Euro EUR Cent 100
Randi Afrikanojugor R ZAR Cent 100
Dollari Amerikan $ USD Cent[D] 100
Dollari Zimbabves $ ZWL Cent 100

ShënimeRedakto

A Kjo valutë nuk përdoret në qarkullimin e përditshëm, por është valuta ligjore. Prodhohet dhe emetohet vetëm për data pëkujtimore.
B Kjo valutë po del nga përdorimi për rivlerësim ose për një valutë tjetër, por është sërish ligjore.
C Kartmonedhat Britanike emetohen nga Banka e Anglisë dhe nga disa banka në Skoci dhe Irlandën Veriore.[5]
D Një cent është e barabartë me 10 mill (shqiptohet “mil” ose “mille”), dhe (për Dollarin Amerikan) dhjetë cent janë të barabarta me një dime.[6]
E Një jiao është e barabartë me dhjetë fen.
F Një piastre është e barabartë me dhjetë millime.
G Një sen është e barabartë me dhjetë rin.
H Një piastre është e barabartë me dhjetë fils dhe një dirham është e barabartë me 10 piastra.
I Megjithëse pjesë e Holandës, ishujt e Bonaire, Sint Eustatius, dhe Saba nuk e përdorin euron, ato përdorin Dollarin Amerikan.
J Katër valuta përdoren në shtetin me njhje të kufizuar të Republikës Arabe Sahrawi, e cila pretendon territorin e Saharasë Perëndimore.
K Rappen është Gjermanisht; në Frengjisht është centime; në Italisht është centesimo.
L Një qind Paʻanga të Tongos janë të barabarta me një hau.
M Një hào është e barabartë me dhjetë xu.
N Kodi i valutës nuk njihet nga ISO 4217 por përdoret në treg.

See alsoRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Field Listing: Exchange Rates". The World Factbook. Central Intelligence Agency. Marrë më 2010-09-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Table A.1 (E) — Currency and funds code list". Swiss Association for Standardization. ISO. Marrë më 24 February 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "ISO 4217 currency and funds name and code elements". International Organization for Standardization. Marrë më 2011-01-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Antweiler, Werner (2006). "Currencies of the World". University of British Columbia. Marrë më 2006-12-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Banknotes". Bank of England. Marrë më 2006-12-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "The Coinage Act of 1792". Marrë më 2006-12-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto