Lista e vendeve të Trashëgimisë Botërore në Japoni

artikull-listë e Wikimedias
Welterbe.svg UNESCO logo.svg

Japonia e pranoi Konventën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s më 30 qershor të vitit 1992.[1]Që nga korriku 2016, 20 vende janë shkruar në Listën e Trashëgimisë Botërore: gjashtëmbëdhjetë vende kulturore dhe katër vende natyrore.  Nëntë vende të tjera dhe një zgjerim vendesh janë paraqitur për mbishkrimin e ardhshëm dhe aktualisht janë në listën tentativë nga viti 2015..

Vende të Trashëgimisë BotëroreRedakto

Emri Imazhi Vendndodhja Të dhëna nga UNESCO Sipërfaqja: Monumente
Monumente budiste në zonën Hōryū-ji   Prefektura Nara 660 (1993) i, ii, iv, vi 586 ha; (570.7 ha) Hōryū-ji, Hokki-ji
Himeji-jō   Prefektura Hyōgo 661 (1993) i, iv 107 ha; (143 ha) Kështjella Himeji
Yakushima   Prefektura Kagoshima 662 (1993) vii, ix 10,747 ha Vendi Natyror: pyll i lashtë i ngrohtë
Shirakami-Sanchi   Prefektura Aomori/Akita 663 (1993) ix 16,939 ha Vendi natyror: pyll i ahut Siebold, malet
Monumentet historike të Kiotos së lashtë   Prefektura Kyoto/Shiga 688 (1994) ii, iv 1056 ha; (3,579 ha) Kamigamo Jinja, Shimogamo Jinja, Tō-ji, Kiyomizu-dera, Enryaku-ji, Daigo-ji, Ninna-ji, Byōdō-in, Ujigami Jinja, Kōzan-ji, Saihō-ji, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Ryōan-ji, Nishi Hongan-ji, Nijō-jō
Fshatrat historike të Shirakawa-go dhe Gokayama   Prefektura Gifu/Toyama 734 (1995) iv, v 68 ha; (58,873 ha) Shirakawa-go, Gokayama
Përkujtimorja e paqes në Hiroshima (Genbaku Dome)   Prefektura Hiroshima 775 (1996) vi 0.4 ha; (43 ha) Përkujtimorja e bombës atomike
Tempulli Itsukushima   Prefektura Hiroshima 776 (1996) i, ii, iv, vi 431 ha; (2,634 ha) Itsukushima Jinja
Monumentet historike të Naras së lashtë   Prefektura Nara 870 (1998) ii, iii, iv, vi 617 ha; (2,502 ha) Tōdai-ji, Kōfuku-ji, Kasuga Taisha, Gangō-ji, Yakushi-ji, Tōshōdai-ji, Heijō Palace, Kasugayama Primeval Forest
Shenjtorët dhe tempujt në Nikkō   Prefektura Tochigi 913 (1999) i, iv, vi 51 ha; (373 ha) Futarasan Jinja, Rinnō-ji, Nikkō Tōshō-gū
Gusuku dhe vendet e ngjashme të Mbretërisë së Ryukyu   Okinawa Prefecture 972 (2000) ii, iii, vi 55 ha; (560 ha) Tamaudun, Sonohyan-utaki Ishimon, Nakijin Castle, Zakimi Castle, Katsuren Castle, Nakagusuku Castle, Shuri Castle, Shikinaen, Seifa-utaki
Vendet e shenjta dhe itineraret e pelegrinazhit në Malin Kii   Wakayama/Nara/Mie Prefecture 1142 (2004) ii, iii, iv, vi 495 ha; (1,137 ha) Seiganto-ji, Kumano Hayatama Taisha, Kongōbu-ji, Niukanshōfu Jinja, Kumano Hongū Taisha, Niutsuhime Jinja, Mount Yoshino, Ōminesan-ji, Kōyasan chōishi-michi, Jison-in, Yoshino Mikumari Jinja, Kinbu Jinja, Kimpusen-ji, Yoshimizu Jinja, Kumano Nachi Taisha, Nachi Falls, Nachi primaeval forest, Fudarakusan-ji, Kumano Kodō
Shiretoko   Hokkaidō 1193 (2005) ix, x 71,100 ha Vendi natyror: gadishulli dhe zona detare
Miniera e Argjendit Iwami Ginzan dhe Peizazhi i saj Kulturor   Prefektura Shimane 1246 (2010) ii, iii, v 529 ha; (3,134 ha) Yunotsu, Iwami Ginzan Kaidō Yunotsu-Okidomaridō, Site of Daikansho, Okidomari, Ginzan Sakunouchi, Site of Yataki-jō, Ōmori Ginzan, Miya-no-mae, Iwami Ginzan Kaidō Tomogauradō, Site of Yahazu-jō, Site of Iwami-jō, Kumagaika residence, Rakan-ji Gohyakurakan, Tomogaura
Hiraizumi - tempuj, kopshtet dhe vende arkeologjike përfaqësojnë tokën e pastër budiste   Prefektura Iwate 1277 (2011) ii, vi 187 ha; (5,998 ha) Chūson-ji, Mōtsū-ji, Kanjizaiō-in, Muryōkō-in, Kinkeizan
Ishujt Ogasawara   Tokyo 1362 (2011) ix 7,939 ha Natural Site: Chichi-jima, Haha-jima, Muko-jima, Iwo-jima
Fujisan, vend i shenjtë dhe burim frymëzimi artistik   Prefektura Shizuoka/Yamanashi 1418 (2013) ⅲ, ⅵ 20,638 ha; (49,376 ha) Mount Fuji, Fuji Five Lakes, Fujisan Hongū Sengen Shrine, Kitaguchi Hongū Fuji Sengen Shrine, Yamamiya Sengen Shrine, Murayama Sengen Shrine, Suyama Sengen Shrine, Higashiguchi Hongū Fuji Sengen Shrine, Kawaguchi Sengen Shrine, Fuji Omuro Sengen Shrine, Oshino Hakkai, Miho no Matsubara
Mulliri i mëndafshit Tomioka dhe vendet e ngjashme   Prefektura Gunma 1149 (2014) ii, iv 7.20 ha; (415 ha) Mulliri i mëndafshit Tomioka
Vendet historike të Revolucionit Industrial të Meiji në Japoni   Prefekturat Kyūshū, Yamaguchi, Shizuoka dhe Iwate 1484 (2015) ii, iii, iv 307 ha; (2,408 ha) Miniera e qymyrit Hashima, ish-shtëpia e Glover, Shuseikan, Miniera e qymyrit Miike, Punimet e çelikut të Yawata, Mutsurejima far, furrën e reverberator Hagi, Akademia Shōkasonjuku, qyteti i kështjellës Hagi
Veprat arkitekturore të Le Corbusier, një kontribut i jashtëzakonshëm për Lëvizjen Moderne   Tokyo 1321 (2016) i, ii, vi 0.93 ha; (116.17 ha) Muzeu Kombëtar i Artit Perëndimor

Vendndodhja e vendeveRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Japan". UNESCO. Marrë më 2017-05-08.

Lidhje të jashtmeRedakto