Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Loppa (kthjellim).


Loppa është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 687 km² dhe popullsi 1294 banorë[1].

Loppa
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Loppa

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Øksfjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arne Dag Isaksen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°19′V 21°44′L / 70.317°V 21.733°L / 70.317; 21.733 (Loppa)Koordinatat: 70°19′V 21°44′L / 70.317°V 21.733°L / 70.317; 21.733 (Loppa)
Sipërfaqja 687 km2
Popullsia 1.294 banorë 2004
Dendësia 1,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Loppværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1029
Vendndodhja
Øksfjord is located in Norvegjia
Øksfjord
Øksfjord
Loppa – harta_foto
www.loppa.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Loppa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto