Informacione mbi serialin
{{{FOTO}}}
{{{PS}}}
Titulli shqip: Te humburit
Titulli origjinal: Lost
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
2004-2010
Kohëzgjatja e një episode: rreth 45 minuta
Episode: 66+
Gjuha origjinale: Anglisht
Intro: Michael Giacchino
Studio / Prodhuesi(t): American Broadcasting Company
Krijuesi(t): Jeffrey Lieber
J. J. Abrams
Damon Lindelof
Zhanri: Dramë, Aksion, Aventurë
Transmetimi i parë në TV: 22 shtator 2004 (ShBA)
Interpretojnë

Lost (sqt. Te humburit) është një serial dramatik amerikan, që për herë të parë u transmetua më 22 shtator 2004.

PërmbajtjaRedakto

Lost është një serial televiziv amerikan aventure/thrilleri i prodhuar qe nga viti 2004, i ambientuar ne një ishull tropikal misterioz ku gjenden te mbijetuarit të një aksidenti ajror.

ProdhimiRedakto

Xhirimet e serialit te prodhuar ne SHBA nga ABC, Bad Robot Productions dhe Grass Skirt Productions behën në ishullin e Oahu (Hawaii). Skenari është shkruar nga J.J. Abrams, Damon Lindelof dhe Jeffrey Lieber ndërsa muzika është e Michael Giacchino.

Rrjeti televiziv ABC ka bërë të ditur se kur do t'i vere fjalën fund serialit. Pas mbarimit të sezonit te tretë do të ketë akoma 48 episode të ndara në 3 sezone me nga 16 episode, për të mbërritur ne SHBA ne sezonin 2009/2010.

Suksesi dhe ÇmimeRedakto

Lost ka fituar Golden Globe për serinë dramatike më të mirë në vitin 2006.

Lost ka pasur shumë sukses si nga publiku ashtu edhe nga kritika, duke pasur shumë çmime, mes të cilave Golden Globe i mësipërm dhe një Emmy.

Fundi i LostRedakto

Fundi i Lost është parashikuar për 2010. Lajmi është zyrtar, parashikohen 3 sezone të tjera për një total prej 48 pjesësh. Ky vendim është nënvizuar sipas kërkesës së skenaristëve të serisë të cilët kërkonin të dinin sa pjesë kishin akoma në dispozicion për të zhvilluar më mirë historinë më të gjitha misterët dhe enigmat e pazgjidhura. Në intervistën që lëshuan, Damon Lindelof dhe Carlton Cuse shpjegojnë : "Kjo histori ka një fillim, një pjesë qendrore dhe një fund, duke ditur me saktësi kur mbaron seria, do të jetë e mundur të ndiqet historia në drejtimin e duhur dhe me ritmin e duhur".

Lidhje të jashtmeRedakto