Aloysius Paulus Maria van Gaal UON, njohur më mirë si Louis van Gaal (Holandisht: [luˈʋi vɑŋ ˈɣaːl; lindur më 8 gusht 1951) është një trajner hollandez futbolli i cili aktualisht është trajneri i klubit anglez Manchester United. Ai më parë ka qënë trajneri i Ajaxit, Barcelonës, AZ, Bayern Munich dhe kombëtares hollandeze.

Louis van Gaal
Louis van Gaal 2014.jpg
Van Gaal në vitin 2014
Personal information
Full nameAloysius Paulus Maria van Gaal
Date of birth (1951-08-08) 8 Gusht 1951 (70 vjeç)
Place of birthAmsterdam, Hollandë
Height1,85 m (6 ft 1 in)[1]
Position(s)Mesfushor
Club information
Current team
Manchester United (trajner)
Youth career
RKSV de Meer
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
1972–1973Ajax0(0)
1973–1977Royal Antwerp41(7)
1977–1978Telstar25(1)
1978–1986Sparta Rotterdam248(26)
1986–1987AZ17(0)
Total331(34)
Teams managed
1986–1988AZ (ndihmës trajner)
1988–1991Ajax (ndihmës trajner)
1991–1997Ajax
1997–2000Barcelona
2000–2002Hollanda
2002–2003Barcelona
2005–2009AZ
2009–2011Bayern Munich
2012–2014Hollanda
2014–Manchester United
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

ReferimeRedakto

  1. ^ Ronay, Barney (19 maj 2014). "Louis van Gaal: an aristocrat of the game". Irish Times. Marrë më 20 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto