Lowell është qytet në Qarkun MiddlesexMassachusetts. Qyteti ka pasur 110,558 banorë më 2016.[2] Është qyteti i katër më i madh në Massachusetts dhe i dyti më i madh në zonën metropolitane të Bostonit.[3] Lowell është emëruar sipas biznesmenit Francis Cabot Lowell.

Lowell, Massachusetts
Qytet
Motoja "Art është shërbëtorja e të mirës njerëzore"[1]
noform
Bashkia e qytetit
Vendndodhja
Lowell, Massachusetts is located in SHBA
Lowell, Massachusetts
Lowell, Massachusetts

Koordinatat: 42°38′22″V 71°18′53″P / 42.63944°V 71.31472°P / 42.63944; -71.31472

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Massachusetts
Qarku Middlesex
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37.7 km2
 •  tokësore 35.7 km2
 •  ujore 2.0 km2
Lartësia 31 m (m.n.d.)
Popullsia 110,558 banorë (2016)
Dendësia 2,800 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1836
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Kodi Postal 01850, 01851, 01852, 01853, 01854
Prefiksi 978/351
Koordinatat 42° 38′ 22″ Veri

71° 18′ 53″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.lowellma.gov

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010,[4] 106,519 njerëz banojnë në qytet. Dendësia e popullsisë ishte 2498.8/km². Grupi i racave në qytet ishte 60.3% të bardhë (49.3% të bardhë jo-hispantik[5]), 20.2% aziatiko-amerikanë (12.5% kamboxhianë, 2.0% indianë, 1.7% vietnamezë, 1.4% laosian), 6.8% afrikano-amerikanë, 0.3% amerikanë, 8.8% prej racave tjera, 3.6% prej dy ose më shumë racave. Grupi më i madh i hispantikëve ishte prej paraardhësve të Puerto Rikës, që përbëjnë 11.3% të popullsisë.

Në viti 2010, qyteti ka pasur 23,707 familje në Lowell. Prej shtëpive, 34.9% ishin fëmijë nën moshën 18 vjeç, 35.9% ishin të martuar që jetonin së bashku, 38.4% ishin pa familje.

KrimetRedakto

Në vitin 2008, niveli i krimit të dhunshëm ishte 1,126.3 për 100,000 të popullsisë, duke u rradhitur qyteti i shtatë më i dhunshëm në Massachusetts përpara Bostonit me 1,104 për 100,000.[6]

Në vitin 2009, Lowell u rradhit në vendin e 139-të si qyteti i rrezikshëm prej 75,000 banorëve në SHBA, prej 393 komuniteteve. Prej qyteteve të Massachusetts, nëntë janë të mëdhaja se 75,000 banorëve, dhe Lowell u rradhith i pesti më i rrezikshmi ose i sigurtë.[7]Lowell është rradhitur i sigurtë se Bostoni (104 prej 393), Providence RI (123), Springfield (51), Lynn (120), Fall River (103), dhe New Bedford (85), por u rradhit i rrezikshëm se Kembrixhi (303), Newton (388), Quincy (312), dhe Worcester (175).[7]

ArsimiRedakto

UMLowell është universiteti i dytë më i madh në shtet dhe i pesti më i madh në Massachusetts. Universiteti ka rreth 17,000 studenta.

BinjakëzimetRedakto

Qyteti Shteti Viti
Saint-Dié-des-Vosges   Franca 1989
Berdiansk   Ukraina 1997
Bamenda[8][9] Kameruni} Kameruni 2002
Limerick   Irlanda 2013
Phnom Penh   Kameruni 2015

ReferimetRedakto

  1. ^ "FAQ City of Lowell, Massachusetts". City of Lowell, Massachusetts. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më korrik 10, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 9 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Boston - Cambridge - Newton, MA-NH Metropolitan Statistical Area (USA): Places - Population Statistics in Maps and Charts". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Table DP-1: Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010; 2010 Demographic Profile Data". US Census Bureau. Marrë më 2012-02-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Lowell (city), Massachusetts". American Community Survey 2013 1-year estimates. U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2016-01-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ July 2009 – Crime Policy Brief Series Vol. No 5 Massachusetts Executive Office of Public Safety and Security; Data Source: 2008 Crime Data, Massachusetts State Police, Crime Reporting Unit. Population from U.S. Census 2008 estimates. Rate is per 100,000 persons
  7. ^ a b "CQ Press: City Crime Rankings 2009". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ http://www.lowellsun.com/news/ci_30962996/lowell-city-council-oks-resolution-cameroonians
  9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2018. Marrë më 29 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)