8°50′18″S 13°14′04″E / 8.83833°S 13.23444°E / -8.83833; 13.23444

Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa lidhje interwiki, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukturë --Liridon 8 gusht 2010 10:53 (CEST)
Luanda
Popullsia
 • Gjithsej4.799.432

Luanda është kryeqytet dhe qyteti më i madh i Angolës. E vendosur në brigjet e Oqeanit Atlantik. Luanda ka një popullsi prej rreth 5 milion banorësh (2008) [1] .

Historia Redakto

Gjeografia dhe klima Redakto

Demografia Redakto

Ekonomia Redakto

Transporti Redakto

Shih edhe Redakto

Burimi Redakto

  1. ^ Calculated from the results of the 2007/08 voters' registration (2.4 milliuon)and an adult population of about 47% (over the age of 18)