Luka është një qytet italian i 89.346 banorë, kryeqyteti i provincës Luka në Toskana.

Luka
Italisht : Lucca
Qytet
noform
Pamje nga Luka
Stema_figura
Stema i Luka
Flag of Lucca.svg
Flamuri i Luka
Vendndodhja
Luka is located in Itali
Luka
Luka

Koordinatat: 43°51′17″V 10°31′15″L / 43.85472°V 10.52083°L / 43.85472; 10.52083

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Provinca Luka
Kryetari i Bashkisë Alessandro Tambellini (PD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102.41 km2
Lartësia 50 m (m.n.d.)
Popullsia (2017) 89.346 banorë
Dendësia 471,44 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Lucchesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 55100
Prefiksi 0583
Shenjti mbrojtës Shenjt Paolino i Lukas
Dita e shenjtit 12 korrik
Koordinatat 43° 51′ 17″ Veri

10° 31′ 15″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.lucca.it

GeografiaRedakto

Qyteti i Luka është e vendosur në veri-perëndimore në Toskana, vendosur në fushë mes rrafshnaltën e Pizzorne (veri) dhe Mali Serra (jug), në bregun e majtë të lumit Serchio, në 19 m mbi nivelin e detit, 18 km në veri-lindje të Pizës, nga i cili është ndarë nga mali Serra.

HistoriRedakto

E themeluar si një zgjidhje Ligurian sipas disa historianëve, ndërsa të tjerë besojnë se është me origjinë etrusk, dhe zhvilluar si një qytet roman në 180 para Krishtit, në shekullin e gjashtë Luka u bë kryeqyteti i Dukatit Lombard e Tuscia dhe pastaj të zhvilluar në shekullin e dymbëdhjetë të qytetit dhe më pas Republika.

BurimeRedakto

  1. ^ https://it.wikipedia.org/wiki/Lucca
  2. ^ http://www.comune.lucca.it