Koordinatat: 49°36′38″V 6°07′58″L / 49.6106°V 6.1328°L / 49.6106; 6.1328

Luksemburgu është kryeqyteti i shtetit me të njëjtin emër, Luksemburgut.

Luxembourg
Lëtzebuerg
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri [[Luksemburgu]]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 51,73 km2
Popullsia 78.329 banorë
Të dhëna të tjera
Prefiksi +
Faqja Zyrtare www.luxembourg-ville.lu

Pak historiRedakto

Luksemburgu (Luksemburgase: Lëtzebuerg), i njohur zakonisht si qyteti i Luksemburgut (për të dalluar nga shteti), është kryeqyteti i Dukatit të Madh të Luksemburgut dhe qyteti më i madh në vend me pak më shumë se 115,000 banorë. Ai është quajtur sot "Zemra e gjelbër e Evropës", për shkak të gjelbërimit të tij dhe faktin se në Luksemburg ndodhet një nga tre selitë e Bashkimit Evropian. Ai është gjithashtu qendra e pestë financiare në Kontinent. Luksemburgu ka qenë Kryeqyteti Evropian i Kulturës dy herë: në vitin 1995 dhe 2007.

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto