Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Maastricht (kthjellim).


Maastricht është një bashki në provincën LimburguHolandë me sipërfaqe 60.06 km² dhe popullsi 121050 banorë[1]. Maastricht është kryeqendra e bashkisë.

Maastricht
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Maastricht.svg
Pamje nga Maastricht

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Limburgu – stema Limburgu
Kryeqëndra Maastricht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°50′59″V 5°41′35″L / 50.849722°V 5.6930556°L / 50.849722; 5.6930556 (Maastricht)Koordinatat: 50°50′59″V 5°41′35″L / 50.849722°V 5.6930556°L / 50.849722; 5.6930556 (Maastricht)
Sipërfaqja 60,06 km2
Popullsia 121.050 banorë 2012
Dendësia 2.015,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 043
Kodi Postar 6200-6229
Kodi statistikor 0935
Vendndodhja
Maastricht is located in Hollandë
Maastricht
Maastricht
Maastricht – harta_foto
www.maastricht.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Limburgu