Majkopi (Rusisht: Майкоп) është kryeqyteti i Republikës së AdigjesëRusi. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 144,055 banorë.

Majkop
Майкоп
Qytet
Pamje nga sheshi Druzhby dhe xhamia në Maykop
Pamje nga sheshi Druzhby dhe xhamia në Maykop
Popullsia
 • Gjithsej144.055
{{{postal_code_type}}}
385000
Targat01
Faqja zyrtarewww.maikop.ru

HistoriaRedakto

Në vitin 1857, u ndërtua një fortesë të ushtrisë ruse në Majkop.

Në vitin 1911 u zbulua reserva të naftës në afërsi të Majkopit. Majkopi u okupua nga Wehrmacht më 9 gusht 1942 pa luftë si rezultat i ushtarëve të Brandenburgers. Në janar të vitit 1943, qyteti u çlirua nga Ushtria e Kuqe.

Që nga viti 1991, Majkopi ka qenë kryeqyteti i Republikës së Adigjesë në Federatën Ruse.

KlimaRedakto

Majkopi ndodhet brenda zonës ku klima është subtropikale. Më 25 shkurt 2010, Mjakopi pati një rekord të temperaturës në muajin e dimrit me -23.4 °C.