Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait

monument kulturor në Shqipëri

Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait është një monument i trashëgimisë kulturore në Vithkuq, rrethi i Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "586 e 4874""17.03.1948, 23.09.1971".

Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait
Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait is located in Earth
Manastiri i Shën Pjetrit dhe kisha e Shën Kozmait (Earth)
LlojiArkitekture
VendndodhjaVithkuq, Korçë, Shqipëri
Koordinatat40°31′54″N 20°35′56″E / 40.531541°N 20.598844°E / 40.531541; 20.598844
NdërtuarPeriudha POST BIZANTINE, Viti/Shek 1764-1773 / 18
Organi drejtuesDRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar17.03.1948, 23.09.1971
Nr. i referencësKO079
TipologjiaKishë

Referime

Redakto
  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.

Lidhje të jashtme

Redakto